Inwestycja na wysoki połysk, czyli srebrne przedmioty domowego użytku

Data: 05-10-2013 r.

Inwestowanie w sztukę może mieć formę nie tylko kupowania obrazów, z których wiele może okazać się kiepskim wyborem artystycznym. Dysponując zbliżoną kwotą można nabyć zabytkowy przedmiot użytkowy. Dobra rada: najlepiej by pochodził z XVII lub XVIII wieku i był wytworzony w znanej polskiej pracowni złotniczej.  

Wśród przedmiotów rzemiosła artystycznego najbardziej poszukiwane przez inwestorów są polskie wyroby w stylu secesyjnym lub art déco. Ceny jeszcze nie osiągnęły swojego apogeum, więc jest dobry moment na ich kupno.

Cukiernice i solniczki cenione przez inwestorów

Spośród wyrobów ze srebra najbardziej wartościowe są obiekty z XVII oraz XVIII w. Najbardziej poszukiwane są wyroby niemieckie z Norymbergii i Augsburga oraz polskie z Gdańska, Torunia, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Np. niemiecką cukiernicę z 2. poł. XIX w. można kupić za 2.000 zł, a podobny wyrób z pracowni Karola Malcza kosztuje 8.000 zł. Cenione przez inwestorów są także srebra rosyjskie, najlepiej utrzymane w stylu noworosyjskim wyroby dekorowane na całej powierzchni barwnymi emaliami (np. ważąca 40 g. solniczka w kwietniu 2011 r. została sprzedana za 2.500 zł).

Sporym zainteresowaniem cieszą się także platery, czyli przedmioty metalowe pokrywane warstwą srebra. W XIX w. były znacznie tańsze od sreber, a obecnie osiągają ceny najlepszych wyrobów złotniczych. W przypadku takiej inwestycji, ogromne znaczenie ma nazwisko producenta. Na terenach polskich największym ośrodkiem przemysłu platerniczego była Warszawa. Nazwiska największych wytwórców, jak Fraget, Norblin, Bracia Buch, Schiffers, Henneberg czy Plewkiewicz to uznane w świecie kolekcjonerów marki.

Najbardziej dekoracyjne przedmioty Frageta osiągają ceny w przedziale 3000 - 4000 zł, skromniejsze naczynia można nabyć już za kilkaset zł. Za neobarokową, czy neomanierystyczną cukiernicę trzeba zapłacić ok. 1500 zł, natomiast prosta, klasycyzująca cukiernica kosztuje o połowę mniej. Szczególnie modne są obecnie sztućce Fragetowskie dekorowane secesyjnym wzorem irys. Mały zestaw obiadowy na 6 osób nabyć można w cenie ok. 2.000 zł.

Monika Bryl, historyk sztuki

zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24925 )
Array ( [docId] => 24925 )