Inwestycje w z ziemię rolną

Data: 04-10-2013 r.

Ziemia rolna dzisiaj jest cztery razy droższa niż jeszcze w 2004 roku. Okazuje się, że najlepszą inwestycją był zakup ziemi najmniej przydatnej rolniczo. Ziemia, z której czerpie się najmniejsze plony zdrożała najmniej, ale i tu wzrost był wysoki. Faktem jest, że inwestycja w ziemię rolną może być wciąż dobrą inwestycją.  

Z indeksu wartości ziemi rolnej w Polsce stworzonego przez Lion’s Bank wynika, że w ciągu roku przeciętny hektar zdrożał w kraju o 14,7%. Od końca 2004 roku progres wynosi natomiast aż 298%, czyli średnio 18,2% w skali roku.

Tańsza ziemia drożeje szybciej

Ziemie najsłabsze zdrożały najsilniej – wynika z raportu Lion’s Banku. Hektar takiego gruntu jest dzisiaj o 352% droższy niż w 2004 r. W tym samym czasie ziemia urodzajna zdrożała „tylko” o 258%. Jedną z przyczyn tak szybkiego nabierania wartości ziemi najmniej przydatnej rolniczo może być to, że najłatwiej przekształcić ją w grunty budowlane. Niecałe 9 lat temu za hektar gruntu o klasie V i VI trzeba było płacić średnio 4,3 tys. zł, a dziś jest to 19,5 tys. zł czyli 4,5 razy więcej.

Ceny ziemi rolnej w Polsce (w zł za hektar)


Dla porównania, w przypadku gruntów dobrych (klas od I do IIIa) przeciętna cena hektara wzrosła z niespełna 9,2 tys. zł do prawie 32,9 tys. zł dzisiaj. Oznacza to dynamikę o prawie 100 pkt proc. niższą.

Indeks wartości cen gruntów rolnych Lion's Bank (IV kw. '04 = 100 pkt)


Indeks wartości gruntów Lions’ Banku ma za zadanie wskazywać zmiany cen nieruchomości rolnych w Polsce, odnosząc zaobserwowane ceny transakcyjne do wszystkich gruntów w kraju. Dane jakościowe gruntów pochodzą z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Wyniki indeksu mają za zadanie raczej pokazać, jaka jest wartość przeciętnego hektara ziemi w całym kraju, co jest najistotniejszą informacja z punktu widzenia inwestora.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24923 )
Array ( [docId] => 24923 )