Inwestycje - fundusze hedge

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Nazwa funduszy hedge może być myląca. W języku angielskim słowo "hedge" oznacza "zabezpieczać". Wszystko wskazuje na to, że fundusze hedgingowe inwestują ostrożnie. Nic bardziej mylnego. Ten rodzaj funduszy należy do najbardziej ryzykownych, wykorzystujących niekonwencjonalne metody pomnażania kapitału. Charakteryzują się nietypowymi strategiami inwestowania i uzyskiwaną dzięki temu wysoką stopą zwrotu

Cel funduszy hedgingowych

Celem funduszy hedgingowych jest przede wszystkim osiąganie zysku nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Mówiąc najprościej, mają one za zadanie zarabiać bez względu na to, jaka sytuacja panuje na rynkach. Hossa czy bessa, liczy się zysk.

Co ważne, tego rodzaju fundusze nie posiadają właściwie żadnych ograniczeń inwestycyjnych. Strategia funduszy hedge jest najczęściej bardzo agresywna i spekulacyjna.

Fundusze te mają charakter zamknięty. Są one dostępne tylko dla ograniczonej kategorii inwestorów, najczęściej tych najbogatszych, od których wymagana jest bardzo często pewna kwotowo określona minimalna wartość inwestycji.

Działalność funduszy hedgingowych

Fundusze hedge wyróżnia to, iż ich działalność nie podlega ścisłym, prawnym regulacjom, które dotyczą na przykład zwykłych funduszy. Zazwyczaj mają one charakter spółek prawa handlowego i są bardzo uniwersalne. Dzięki temu nie muszą się ograniczać do jednego rodzaju inwestycji i mogą prowadzić bardzo elastyczną politykę.

 

Działanie w tych funduszach mogą mieć dwie formy: krótko lub długoterminowe.

Znacząca część istniejących funduszy hedgingowych zarejestrowanych jest za granicą. Najczęściej są to tzw. „raje podatkowe” oraz kraje, w których prawo finansowe jest bardzo liberalne. Dzięki tym zabiegom ich działania nie są prawie w ogóle kontrolowane. Ze względu na surowy charakter polskiego prawa finansowego w Polsce nie ma typowych funduszy hedgingowych.


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24911 )
Array ( [docId] => 24911 )