Elementarz oszczędzania na emeryturę w IKE

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 19-11-2013 r.

IKE może być utworzone przy wykorzystaniu aż pięciu różnych produktów finansowych. Do wyboru jest: depozyt bankowy, jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, polisę ubezpieczeniową, rachunek inwestycyjny oraz jednostki dobrowolnego funduszu emerytalnego. Pod względem bezpieczeństwa, ryzyka, czy prawa własności nie ma różnicy między korzystaniem z usług tych instytucji w formie tradycyjnej oraz na warunkach IKE.

W IKE istnieje możliwość skorzystania z preferencji podatkowych w momencie wypłaty środków. Aby z nich skorzystać należy zasilać swoje konto w pięciu dowolnych latach (lub 50% środków wpłacić na 5 lat przed wypłatą) oraz mieć ukończone 60 lat (lub 55 w przypadku uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych). Prawo do ulgi podatkowej przysługuje także ewentualnym spadkobiercom lub wskazanym osobom uposażonym.

 

Zakończenie oszczędzania przed zakładanym terminem np. zrywając lokatę, może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Przy IKE jest inaczej. Opłata za wycofanie (tzw. zwrot środków) może być pobrana tylko w ciągu pierwszych 12-tu miesięcy obowiązywania umowy z daną instytucją prowadzącą konto emerytalne. Podobnie jest przy zmianie instytucji oferującą IKE.

Przez cały okres oszczędzania inwestor zachowuje pełny dostęp do zebranych środków, czyli w dowolnym momencie może zażądać ich zwrotu. Wycofać można całość lub tylko część środków. Podatek od zysków kapitałowych lub odsetek płacony jest tylko od kwoty, która zostanie wycofana. IKE nadal będzie funkcjonowało z kwotą pomniejszoną o dokonany zwrot środków. Po jakimś czasie można dopłacić do konta nowe środki (w ramach obowiązujących na dany rok limitów wpłat na IKE) i nadal korzystać z prawa do ulgi podatkowej.

Sposób wypłaty środków

Wypłacać pieniądze można jednorazowo lub w ratach. W tym drugim przypadku przyszły emeryt określa częstotliwość wypłat i wysokość raty. Środki pozostające na koncie są nadal inwestowane i mogą jeszcze przez wiele lat przynosić dodatkowe profity, wolne od opodatkowania. Dodatkowo, w każdej chwili można zażądać wypłaty reszty kwoty z konta. W przypadku wypłat w ratach, instytucja finansowa wypłaca pieniądze aż do ich wyczerpania.

Każdego roku na IKE można wpłacić tylko określoną kwotę (w 2013 roku jest to 11 139 zł, już wkrótce będzie znany limit wpłat na rok kolejny).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25152 )
Array ( [docId] => 25152 )