Nie zapomnij o ubezpieczeniu na wakacyjny wyjazd

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 08-07-2015 r.

Wielu rodziców przygotowuje się do urlopu i planuje, gdzie w tym roku pojechać z dziećmi. Expander podpowiada, aby w wakacyjnym bagażu nie zabrakło odpowiedniego ubezpieczenia. W niektórych krajach zwykły ból zęba może nas bowiem kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z kolei turyści nieopuszczający Polski powinni zadbać o ochronę OC i NNW.

Niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd za granicę, czy w jeden z urokliwych zakątków naszego kraju, odpowiednia polisa powinna znaleźć się na liście rzeczy do spakowania. Za granicą ubezpieczenie turystyczne może być bardzo przydatne w sytuacji, gdy dziecko lub my sami zachorujemy albo ulegniemy wypadkowi. Będąc poza granicami Unii Europejskiej i nie mając takiej ochrony musielibyśmy ponieść samodzielnie wszystkie koszty leczenia. Jeśli np. rozboli nas ząb, to w niektórych krajach za jego wyleczenie zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku poważniejszych kłopotów zdrowotnych,  wymagających np. pobytu w szpitalu lub transportu medycznego, koszty mogą być ogromne.

Nieco lepiej jest w sytuacji, gdy wybieramy się do kraju należącego do Unii Europejskiej. Na jej terenie możemy bowiem wykorzystywać zalety karty EKUZ, która pozwala na bezpłatne uzyskanie pomocy publicznej służby zdrowia. Nie oznacza to jednak, że ze wszystkich usług medycznym będziemy mogli korzystać za darmo. W zależności od kraju mogą być pobierane opłaty np. za wizytę u lekarza czy za każdy dzień pobytu w szpitalu. Poza tym EKUZ standardowo nie pokrywa kosztów transportu medycznego do kraju, ani kosztów akcji poszukiwawczej i ratownictwa górskiego. Warto też dodać, że jeśli w danym regionie funkcjonować będzie jedynie prywatna placówka medyczna, to za pomoc w niej udzieloną będziemy musieli zapłacić sami. Dlatego też, oprócz karty EKUZ wydawanej bezpłatnie przez NFZ, warto wyposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Podróżując po Polsce nie musimy się obawiać wysokich kosztów leczenia. Jednak w czasie wypoczynku zarówno w kraju, jak i za granicą przydatne może okazać się ubezpieczenie OC oraz NNW. To pierwsze pokryje koszty roszczeń w sytuacji, gdy zrobimy komuś krzywdę lub zniszczymy należącą do niego rzecz. Ubezpieczenie NNW oznacza natomiast ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokość odszkodowania wypłaconego w razie takich zdarzeń będzie uzależniona od  tego jak duży będzie uszczerbek na zdrowiu.

Niezależnie od tego, jakie ubezpieczenie zamierzamy wykupić, pamiętajmy, aby zwracać uwagę nie tylko na cenę. Istotne jest również to, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapisy OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), które mówią o tzw. wyłączeniach. Są to sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Zwykle jest tam mowa np. o wypadkach pod wpływem alkoholu czy powstałych w wyniku ataków terrorystycznych. W przypadku ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny ważne może być np. wyłączenie w sytuacji zaostrzenia się chorób przewlekłych. Jeśli cierpimy na tego typu schorzenia warto wykupić rozszerzenie ochrony obejmujące taką ewentualność.

Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 37468 )
Array ( [docId] => 37468 )

Array ( [docId] => 37468 )