Od 11 lutego 2013 roku nowe zasady wypowiadania polis OC

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 09-02-2013 r.

Kupujący auto będzie mógł korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela tylko do końca okresu jej ważności. Nie będzie jej automatycznego przedłużania, tak jak jest obecnie. Zmiany zasad wypowiadania polis komunikacyjnych z jednej strony ułatwią życie kierowcom, ale z drugiej zwiększą ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą.

Zmiany dotyczą różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Plusem dla kierowców będzie możliwość wypowiedzenia podwójnego ubezpieczenia czy odstąpienia od OC kupionego przez Internet. Zmiany spowodują jednak, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC.

„W interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis” - ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Należy zatem pamiętać, aby:

  • w przypadku zakupu auta nowego lub sprowadzanego z zagranicy: ubezpieczyć je najpóźniej w dniu rejestracji,
  • w przypadku zakupu auta używanego: upewnić się czy zbywca miał ochronę ubezpieczeniową, a więc zażądać od niego polisy OC i potwierdzić jej ważność w firmie ubezpieczeniowej, która ją wystawiła. Jeśli zbywca nie posiadał ubezpieczenia, należy je wykupić najpóźniej w dniu nabycia pojazdu, ale przed wprowadzeniem go do ruchu. Natomiast jeśli sprzedający pojazd miał polisę, kupujący ma dwa wyjścia – może ją kontynuować do końca okresu na jaki została zawarta lub wypowiedzieć umowę i wykupić nowe ubezpieczenie.

Zmiany w przepisach dotyczą również sprzedających – teraz będą oni mieli mniej czasu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel może uaktualnić swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknąć ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela.

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013 r., w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń.

Dorota Siudowska-Mieszkowska

Zobacz również:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25146 )
Array ( [docId] => 25146 )