Informacje publiczne "lepszej jakości"

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 04-05-2014 r.

Zwiększenie dostępności i wykorzystania informacji sektora publicznego to kolejny obszar podkreślany w II osi priorytetowej Programu Polska Cyfrowa. W ramach tego celu będą finansowane projekty zwiększające podaż informacji sektora publicznego. Jednym z działań w tym zakresie będzie możliwość dofinansowania na udostępnienie informacji online.

Oś II POPC mam być realizowana poprzez:

 
  • opisywanie informacji sektora publicznego metadanymi według standardów zaproponowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji,
  • dostosowanie informacji do formatów umożliwiających odczyt maszynowy,
  • digitalizację, w szczególności zasobów kultury,
  • poprawę jakości danych,
  • udostępnienie informacji online za pomocą profesjonalnych narzędzi, w szczególności interfejsów programistycznych (API) oraz repozytoriów z danymi surowymi,
  • budowę lub rozbudowę infrastruktury na potrzeby przechowywania udostępnianych informacji.

Wiele instytucji posiada informacje w wersji elektronicznej, lecz do tej pory nie były one gromadzone z myślą o dalszym udostępnianiu, przez co nie są opisane metadanymi, a także nie są gromadzone w postaci uniemożliwiającej łatwy odczyt maszynowy. Standaryzacja opisywania danych pozwoli na efektywniejsze udostępnianie i wyszukiwanie informacji oraz ułatwi ich przetwarzanie w innowacyjnych aplikacjach i usługach.

Szczególne wsparcie będzie kierowane na dane publiczne (m.in.: demograficzne, budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, informacje o ochronie i zanieczyszczeniu środowiska, a także o produkcji i zużyciu energii, wyniki wyborów) oraz na zasoby kultury. W związku z tym będą kontynuowane projekty digitalizacyjne. Jednak trzeba będzie udostępnić efekty digitalizacji do ponownego wykorzystywania w celach komercyjnych i niekomercyjnych.

Z wymienionych obszarów wynikają grupy beneficjentów, do których wsparcie będzie kierowane. Należeć będą do nich: jednostki administracji rządowej oraz jednostki im podległe, państwowe i współprowadzone z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego instytucje kultury, archiwa państwowe, spółki prawa handlowego działające w sferze audiowizualnej, a także konsorcja uprawnionych beneficjentów z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi lub jednostkami badawczo-rozwojowymi.

Agnieszka Pogorzelska, ekspert ds. funduszy europejskich w Centralnym Punkcie Informacyjnym

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34764 )
Array ( [docId] => 34764 )