Najwięcej dotacji na inwestycje w ochronę środowiska lub e-administrację

Kategoria: Fundusze unijne
Data: 11-04-2014 r.

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka programów, z których są dostępne środki na sfinansowanie projektów. Należą do nich m.in.: Program Inteligentny Rozwój, Program dla Polski Wschodniej, Polska Cyfrowa, Program Wiedza Edukacja Rozwój, Program Infrastruktura i Środowisko.

Większość programów operacyjnych, które będą oferowały środki na wsparcie przedsiębiorstw jest aktualnie w fazie konsultacji społecznych. Oznacza to, że właśnie uszczegóławiają się kierunki, obszary i projekty, w których dostępne będą fundusze unijne. Podczas tych konsultacji przedsiębiorcy mają szansę pośrednio wpływać na ich kształt. Na tym etapie prac można jedynie posługiwać się dokumentami przeznaczonymi do wspomnianych konsultacji.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej dla przedsiębiorców będzie dostępne w ramach następujących programów:

  • Program Inteligentny Rozwój, którego głównym celem ma być pobudzenie innowacyjności gospodarki. Zgodnie z założeniami ma się to odbywać poprzez wzmocnienie współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Jego celem ma być upowszechnienie i komercjalizacja wyników prac badawczych oraz zwiększenie wartości prywatnych nakładów na badania i rozwój.
  • Program dla Polski Wschodniej, który koncentrując się na wyznaczonym obszarze, ma na celu wdrażanie innowacji, w tym także prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego oraz wsparcie tworzenia nowych firm.
  • Polska Cyfrowa, którego celem jest rozbudowa sieci dostępowych do szybkiego Internetu oraz szansa dla firm chcących realizować projekty e-administracji we współpracy z samorządami i administracją rządową.
  • Program Wiedza Edukacja Rozwój, który między innymi ma oferować środki na podwyższanie kompetencji kadr małych i średnich przedsiębiorców czy też wsparcie na zakładanie własnej firmy.
  • Program Infrastruktura i Środowisko, który będzie wspierać przedsiębiorców w sektorach gospodarowania odpadami, gospodarki wodnej, nastawionych na efektywność energetyczną czy też odnawialne źródła energii.

Należy także wskazać na możliwość skorzystania z regionalnych programów operacyjnych. Ich zadaniem będzie wspieranie lokalnej i regionalnej kadry przedsiębiorców i rozwijanie zadań w ramach inteligentnej specjalizacji regionu.

Założenia programowe nie przekładają się jeszcze na realne mechanizmy pozyskania środków. Należy poczekać na finalizację procesu przygotowania programów operacyjnych i przełożenie ich na dokumenty zbierające zasady pozyskiwania oraz wytyczne dotyczące dofinansowania na realizację konkretnego projektu.

Marek Dominik Peda

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34633 )
Array ( [docId] => 34633 )