Beneficjent musi realizować swój projekt zgodnie z umową o dofinansowanie. Nie może jednak zapominać o ogólnych zasadach wynikających z dokumentów programowych i wytycznych.
Nie można zrefundować dwa razy tego samego wydatku
Zakaz podwójnego finansowania stanowi jedną z zasad kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). W ramach tego programu niedozwolone jest bowiem podwójne finansowanie poniesionego wydatku, tzn. dwukrotne zrefundowanie całkowite lub częściowe danego wydatku ze środków publicznych – wspólnotowych lub krajowych.
Zakazane działania
Niedozwolone jest dla beneficjenta w szczególności:
- Zrefundowanie tego samego wydatku w ramach dwóch różnych projektów dofinansowanych w ramach POKL lub innych programów operacyjnych finansowanych z funduszy strukturalnych bądź Funduszu Spójności.
- Zrefundowanie podatku od towarów i usług (VAT) w ramach POKL, a następnie odzyskanie tego podatku ze środków budżetu państwa na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
- Zakupienie środka trwałego z udziałem środków krajowych otrzymanych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków wspólnotowych, a następnie zrefundowanie jego amortyzacji w ramach POKL.
- Otrzymanie refundacji ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności, a wydatek, który został wcześniej sfinansowany z preferencyjnej pożyczki ze środków publicznych oraz niedokonanie niezwłocznego zwrotu refundowanej części tej pożyczki.
- Rozliczenie tego samego wydatku w kosztach bezpośrednich oraz kosztach pośrednich projektu (koszty bezpośrednie – wszystkie koszty związane bezpośrednio z realizacją projektu i wykazane jako takie przez beneficjenta; koszty pośrednie – koszty ogólne funkcjonowania jednostki).
Dopuszczalne finansowanie
Podwójnym finansowaniem jest również finansowanie w ramach umowy cywilnoprawnej zadań osoby stanowiącej personel projektu, które mieszczą się w zakresie obowiązków służbowych wynikających ze stosunku pracy tej osoby.
Z podwójnym finansowaniem mamy do czynienia wówczas, gdy beneficjent jako wkład własny wnosi do projektu wkład niepieniężny, finansowany uprzednio ze środków publicznych krajowych bądź wspólnotowych.
Zobacz także:
