Dokumenty zawierające makra, czy są niebezpieczne

Data: 25-07-2016 r.

Wielu użytkowników komputerów ma problem z niechcianymi e-mailami. Nie chodzi tu jednak o to, że zapychają one skrzynkę pocztową, ale to co mogą zawierać takie wiadomości. Okazuje się, że szczególnie niebezpieczne mogą być e-maile zawierające dokumenty Word lub Excel. Często otwierając taki dokument wyskakuje okienko z zapytaniem czy ma ono otworzyć makra. Czy więc dokumenty Word lub Excel z makrami mogą stanowią zagrożenie? Okazuje się, że tak i dla pewności nie powinno się otwierać takich wiadomości pochodzących z nieznanych nam źródeł.

E-maile z załącznikami plików Office mogą być, bardzo popularnymi ostatnio, cyberatakami. Ostrożnie: makra mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, które może zawierać wirusy i konsekwencji unieruchomić komputer. Dlatego nie należy otwierać dokumentów zawierających makra, jeśli pochodzą one z niewiarygodnych źródeł. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie Office’a, tak, żeby w ogóle nie obsługiwał makr. Jest to najlepsze rozwiązanie.

 

W tym celu proszę otworzyć dowolny program Office i kliknąć Plik, Opcje i Centrum zaufania. Kliknąć w Ustawienia Centrum zaufania. Następnie zaznaczyć opcję Wyłącz wszystkie makra bez powiadomienia i kliknąć OK.

Makra mogą stanowić zagrożenie dla komputera, dlatego bezpiecznie jest ustawić Office’a tak, żeby ich nie obsługiwał.

Najlepiej też nie otwierać żadnych wiadomości e-mail, które pochodzą z niewiarygodnego źródła. Chroniąc się przed cyberatakami trzeba postępować trochę na zasadzie „Jeżeli to nie jest mój przyjaciel (znajomy), to może być mój wróg” i nie dawać dostępu do swojej twierdzy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39259 )
Array ( [docId] => 39259 )

Array ( [docId] => 39259 )