Ulepszone ustawienia ochrony danych w aktualizacji Creators Update

Data: 30-06-2017 r.

Windows 10 gromadzi więcej prywatnych danych niż każdy Windows przed nim. Mianowicie Windows 10 nie był bezpłatny tylko dlatego, że Microsoft jest taki miły, lecz ponieważ system operacyjny bez litości zbierał i katalogował swoich użytkowników. W tym celu Microsoft standardowo korzystał z tak zwanych ustawień ekspresowych. Razem z nimi system operacyjny udzielał zgody na ich gromadzenie. System z automatu zapisuje takie dane, jak: imię, wiek, lokalizacja, używane aplikacje, wyszukiwane pojęcia, zakupy internetowe, dane biometryczne oraz odwiedzane strony i ulubione. Lecz teraz Microsoft gwarantuje, że będzie bardziej przezroczysty.

Z powodu ostrej krytyki ze strony instytucji zajmujących się ochroną danych Microsoft wbudował nowe funkcje, które wyraźnie poprawiają ochronę sfery prywatnej w Windows 10. A mianowicie:

 

• Zniknęły niesławne „ustawienia ekspresowe” i zostały zastąpione przez menu konfiguracji ochrony danych.

• W ustawieniach (klikając na Windows + I) pod ochroną danych znajdujemy nowe możliwości. Oprócz menu konfiguracji ochrony danych można dopasować, albo wyłączyć kilka funkcji. Ale nie wszystko niestety stało się lepsze. Wcześniej istniała opcja całkowitego blokowania przekazywania danych do Microsoftu. W aktualizacji Creators Update znajduje się tylko „uproszczone” lub „całkowite” gromadzenie danych.

Tak zwany pulpit prywatności (https://account.microsoft.com/privacy) na swojej stronie internetowej udostępnia przegląd aktywności, które są rejestrowane przez Windows 10. Dotyczy to np. danych lokalizacyjnych, badaniach internetowych lub wpisach w notatniku Cortany (dla wersji anglojęzycznej). W tym miejscu można też usunąć swoje dane zgromadzone przez Microsoft. W następnym wydaniu pokażmy, jak to się robi.

Podsumowanie: Windows 10 zrobił duży krok naprzód w zakresie ochrony danych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40519 )
Array ( [docId] => 40519 )