Ekonomiczna wielkość zamówienia

Data: 31-10-2013 r.

Tematyka związana z zapasami odnosi się również do odpowiedniego ukształtowania procesów logistycznych w firmie. Obejmują one cały proces przepływu materiałów od dostawcy do miejsc ich faktycznego wykorzystania. Ważna jest ekonomiczna wielkość zamówienia.

W procesie przepływu materiałów można wyróżnić takie działania, jak:

 

  • prognozowanie i planowanie potrzeb materiałowych,
  • wybór źródeł zakupu,
  • sterowanie zapasami,
  • magazynowanie,
  • transport wewnętrzny i zewnętrzny.

W logistyce przedstawione działania traktuje się integralnie z osiągnięciem strategicznych celów firmy.

Sprawny przepływ materiałów polega na dostarczeniu ich w odpowiedniej ilości i jakości, we właściwym miejscu i czasie. Warunkują one bowiem prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych. Sprawność procesów logistycznych powinna iść w parze z ich efektywnością ekonomiczną, co wyraża się w obniżeniu poziomu kosztów tego procesu.

Skutkiem tych założeń odnoszących się do logistyki powinno się obrać za swój cel wyznaczanie wielkości dostaw opartych na przesłankach ekonomicznych, a zatem określić ekonomiczną wielkość zamówienia.

Należy zauważyć, że posiadanie zapasów łączy się z ponoszeniem określonych kosztów i strat – kosztów utrzymywania zapasów. Wielkość tych kosztów zależna jest od wielkości zapasów. Im wyższe zapasy, tym większe koszty.

Natomiast wielkość zapasów jest związana z rozmiarami dostaw. Im większe są dostawy, tym większa jest przeciętnie występująca wielkość zapasów. Występuje jednak zależność: im większe dostawy, tym mniej dostaw realizowanych w celu pokrycia planowanego zapotrzebowania na materiały.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25891 )
Array ( [docId] => 25891 )