Badanie branż substytucyjnych

Data: 23-10-2013 r.

Bardzo często przedsiębiorcy skupiają się nadmiernie tylko na własnej branży i zupełnie nie orientują się w sytuacji w alternatywnych sektorach gospodarki, podczas gdy właśnie przestrzeń między branżami substytucyjnymi niesie nowe możliwości rozwoju.

Badanie branż substytucyjnych polega na wyjściu poza branżę i skupienie się na sektorach dostarczających na rynek produkty lub usługi alternatywne wobec danej oferty. Dobra substytucyjne są to takie produkty lub usługi, które mają zbliżone funkcje i spełniają podobne wymagania klientów, tak jak masło-margaryna, teatr-kino, pociąg-samolot.

Pomimo iż przedsiębiorcy reprezentujący branże substytucyjne nie konkurują ze sobą w taki sposób jak rywale z tego samego sektora, warto sobie uświadomić, iż klienci dokonujący zakupów nie porównują danego produktu jedynie z konkurencyjnymi produktami, ale często w tej ocenie biorą pod uwagę również substytuty.

Takich wyborów dokonują zarówno indywidualni klienci, jak i firmy. Dlatego nie należy ignorować branż alternatywnych i w miarę możliwości starać się zaoferować na rynku nowe produkty, które łączą w sobie najlepsze cechy dotychczasowej oferty i najlepsze cechy substytutów. W przypadku gdy dany produkt ma wiele substytutów, należy koncentrować się na tych substytutach, które są stosowane przez największą liczbę klientów.

Dobrym przykładem udanego zastosowania strategii błękitnego oceanu w zakresie branż substytucyjnych są dwie firmy opisywane przez Kima i Mauborgne’a: Home Depot i Intuit.

Home Depot to sieć sklepów detalicznych powstałą w Ameryce Północnej, reprezentująca rynek artykułów dla domu typu „zrób to sam” (z ang. do-it-yourself DYT). Oferta Home Depot odbiega znacznie od ofert innych sklepów prowadzących sprzedaż artykułów z materiałami budowlanymi. Wybierając taki styl prowadzenia biznesu, Home Depot kierował się następującą logiką: jeśli klient sam nie kupuje narzędzi i materiałów budowlanych, to w jaki sposób przeprowadza prace remontowe w swoim domu? Odpowiedź jest prosta – zatrudnia do tego fachowców.

Trafna identyfikacja substytutu pozwala na wnikliwą analizę potrzeb klienta. Jeśli usługi remontowe stanowią w tym wypadku główny substytut oferty firmy, należy w kolejnym kroku zastanowić się nad zaletami jednego i drugiego rozwiązania, jakim jest:

 1. samodzielne przeprowadzenie remontu i zakup niezbędnych do tego produktów
 2. zatrudnienie ekipy remontowej.
W pierwszym przypadku dużą rolę odrywają koszty – przeprowadzając remont bez pomocy ekipy, nie ponosi się kosztów robocizny.

Z drugiej strony nie wszyscy umieją przeprowadzić prace techniczne. Home Depot postawił na tych klientów, którzy chcą samodzielnie przeprowadzić prace remontowe we własnych domach, ale nie mają wystarczającej do tego wiedzy i umiejętności. Home Depot wyszedł im naprzeciw, zatrudniając kompetentnych sprzedawców z dużym doświadczeniem (malarzy, tynkarzy, kafelkarzy), którzy umieją udzielić stosownych informacji i porad w interesującym klienta temacie. W ten sposób Home Depot połączył doświadczenie fachowców z niskimi cenami materiałów i narzędzi – dwie alternatywne branże, i otworzył nowy rynek dla właścicieli domów.

Dodatkowymi czynnikami sukcesu Home Depot były: duży rozmiar placówki handlowej oraz lokalizacja z dala od centrów miast, co umożliwiło obniżenie kosztów związanych z zakupem gruntów, wynajmu lokali, utrzymaniem infrastruktury itp. W ten sposób Home Dopet obniżył koszty tworzenia sieci i przyciągnął do niej nową grupę klientów.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26253 )
Array ( [docId] => 26253 )

Array ( [docId] => 26253 )