Etyka współczesnego lidera

Data: 09-12-2012 r.

Bez etyki, nie ma zaufania. Bez zaufania, nie ma biznesu, ani lidera.

Światowe załamanie gospodarcze obnażyło kryzys przywództwa i niskie morale liderów nastawionych na szybki zysk i skuteczność za wszelką cenę. Chcących wykazać się dobrymi wynikami przed zarządem, akcjonariuszami, pomimo oczywistego ryzyka i związanych z nim kosztów, w tym osobowych.

Etyka poszła w kąt, tym samym zaufanie do liderów wyparowało. Nie tylko wśród prezesów, ale i szeregowych pracowników. Nieetyczni liderzy zapomnieli, że powierzane im zadania, pieniądze i zawodowe losy ludzi, to olbrzymia odpowiedzialność. Bez wzajemnego zaufania, szczerości i otwartości między członkami dowolnej organizacji, nie ma możliwości skutecznej współpracy, a tym samym – nie ma możliwości osiągania sukcesów ani zysków.

Obowiązki etycznego lidera

Etyczny lider powinien odznaczać się wysokimi standardami zachowań biznesowych – nie tylko wymagać ich od swoich ludzi, ale świadczyć o nich własnym postępowaniem. Być wzorem do naśladowania. Powinien być wiarygodny i słowny. Swoim współpracownikom, klientom i kontrahentom, winien jest szacunek i elementarną uczciwość.

Co jest szczególnie cenione

Zaskakujące mogą być wyniki badań prof. B. Wojciszke, z których wynika, że ludzie w 70 proc. oceniają innych na dwóch płaszczyznach: moralności i skuteczności. Stąd, gdy poddostawca firmy X ocenia firmę Y, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jej uczciwość, a dopiero potem, na np. sprawne rozwiązania logistyczne. Z kolei gdy notkę wystawiają sobie sami liderzy, np. menedżer działu logistyki firmy Y, jako najważniejsze podaje własne kompetencje i sprawność działania, w tym np. sprawnej obsługi poddostawców. Nie ma tu zatem miejsca na tak ważną, jak widać, etykę.

Czego się nie wybacza

Wspomniana wyżej zasada obejmuje nie tylko kontrahentów we wzajemnych relacjach, ale także pracowników. Łatwiej wybaczą liderowi braki w wiedzy, aniżeli brak uczciwości. Nikt przecież nie ma obowiązku znać wszystkich odpowiedzi. Ale prawość i etyka są niezbędne do zbudowania w zespole autorytetu – potwierdza to szereg badań wśród zatrudnionych, bez względu na krąg kulturowy czy długość i szerokość geograficzną.

Liderem etycznym być

Jak osiągnąć ów ideał? Z podpowiedzią przychodzi Wojciech Szewczykowski, który radzi, by uczynić swoją pracę pasją. Według niego, to, co trwałe, dokonuje się z miłości i pasji. Nie należy więc szukać szybkich korzyści i „złotych strzałów”, bo świat nie daje takich możliwości, bez ponoszenia ryzyka . Sugeruje liderom, by nie myśleli wciąż o spektakularnych zyskach i korzyściach. One przyjdą same, jeśli liderzy będą z pasją wykonywać swoją pracę. A tym samym – etycznie.

oprac.: H. K.

źródło: Strategie Biznesu nr 1, Kiepski lider na czele firmy to preludium do jej bankructwa


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26158 )
Array ( [docId] => 26158 )