Jak założyć sklep internetowy

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 30-08-2012 r.

Działalność gospodarcza skupiona na prowadzeniu sklepu przez internet staje się coraz częstym obszarem zainteresowania przedsiębiorców. Duże możliwości i o wiele niższe koszty początkowe wydają się idealnymi argumentami dla rozpoczęcia tego typu działalności.

Liczy się pomysł

Przymierzając się do rozpoczęcia działalności związanej z prowadzeniem sklepu internetowego należy przede wszystkim określić niszę rynkową, w której sklep będzie działał. Biorąc pod uwagę silną konkurencję oraz serwisy aukcyjne lepiej skupić się na sprzedawaniu określonego asortymentu niż próbie otworzenia sklepu wielobranżowego.

Przedsiębiorca po wybraniu swojej niszy musi przeanalizować konkurencję, przemyśleć, co pozwoli uzyskać nad nią przewagę i jak przyciągnąć klientów.

Ważne jest także dokładne zaplanowanie działań marketingowych takich jak pozycjonowanie w przeglądarkach, akcje promocyjne czy w późniejszym etapie rozwoju reklamy w telewizji i radiu.

 

Jak założyć sklep internetowy

Do założenia sklepu internetowego potrzeby jest hosting, domena oraz odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na serwerze. W zależności od sposobu prowadzenia sklepu będzie również konieczne założenie działalności gospodarczej.

Bez zakładania działalności sklep można prowadzić na zasadzie franczyzy, otrzymuje się wtedy oprogramowanie od firmy, z którą rozpoczyna się współpracę na zasadzie umowy o dzieło lub zlecenie. Jest to dobry sposób na sprawdzenie się, jednak nie do końca będzie oddawał on rzeczywiste warunki prowadzenia własnego biznesu, ponieważ zarówno nazwa sklepu, jego oprogramowanie i asortyment są już najczęściej znane internautom. Wtedy sukces takiego sklepu zależy w większości od opinii, którą ma główna firma, ponieważ to ona odpowiada za dostarczanie towaru do klienta.

Istnieją również firmy udostępniające oprogramowanie za opłatą, wymagane jest jednak wtedy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Najlepszym rozwiązaniem, ale niestety najbardziej kosztownym i czasochłonnym jest zamówienie własnego oprogramowania, które będzie zawierało wymagane przez przedsiębiorcę funkcje. Mając gotowe oprogramowanie, wystarczy zainstalować je na serwerze i podpiąć pod niego domenę. Na końcu zostaje przedsiębiorcy wprowadzenie uprzednio wybranych przez niego towarów do bazy sklepu i rozpoczęcie działań marketingowych.


Zobacz także:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26090 )
Array ( [docId] => 26090 )