Jakie pozwolenia są potrzebne do założenia apteki

Autor: Woźniak Wojciech
Data: 30-08-2012 r.

Działalność gospodarczą związaną z otwarciem apteki można prowadzić jedynie po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Udziela go Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Warto pamiętać, że o takie pozwolenie nie może ubiegać się spółka cywilna.

Apteka nie dla każdego

Zezwolenie uprawniające przedsiębiorcę do założenia działalności związanej z otwarciem apteki otrzymać może osoba fizyczna, osoba prawna i spółka prawa handlowego nieposiadająca osobowości prawnej. Ponadto istnieją dodatkowe obostrzenia:

  • przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie, nie może być właścicielem hurtowni farmaceutycznej
  • przedsiębiorca nie może być właścicielem więcej niż jednego procenta aptek na terenie województwa, w którym chce otworzyć aptekę
  • osoba, która jest członkiem grupy kapitałowej posiadającej więcej niż jeden procent aptek na terenie wybranego województwa nie może ubiegać się o pozwolenie.

Wniosek składa się do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Farmaceutycznej wraz z dodatkowymi załącznikami określonymi w ustawie Prawo farmaceutyczne i rozporządzeniach wykonawczych dołączonych do wyżej wymienionej ustawy. Po otrzymaniu zezwolenia przedsiębiorca w ciągu czterech miesięcy musi rozpocząć działalność, w przeciwnym wypadku zostanie ono unieważnione.

Przedsiębiorca musi również zatrudnić osobę odpowiedzialną za prowadzenie apteki. Kierownikiem apteki może zostać tylko osoba wykwalifikowana tj. farmaceuta, w wieku do 65 lat z minimalnym wymaganym pięcioletnim stażem pracy w aptece lub trzyletnim, jeżeli posiada on specjalizację z dziedziny farmacji aptecznej.

Dodatkowe wymagania dla przedsiębiorcy i kierownika

Przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania w aptece asortymentu, który umożliwi zaspokojenie potrzeb zdrowotnych osób mieszkających w okręgu apteki, włączając w to w szczególności leki refundowane przez NFZ.

Godziny otwarcia muszą być dostosowane do zapotrzebowania mieszkańców regionu. Apteka musi również zapewnić klientom dostępność świadczeń w porach nocnych oraz dniach wolnych od pracy. Rozkład godzin i dni otwartych jest ustalany przez zarząd powiatu na podstawie opinii samorządu aptekarskiego gmin oraz wójtów.


Zobacz także:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26097 )
Array ( [docId] => 26097 )