Jakie pozwolenia są potrzebne do założenia zakładu fryzjerskiego

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 29-08-2012 r.

Otwierając zakład fryzjerski należy dokładnie przeanalizować, jakie pozwolenia należy skompletować przez rozpoczęciem działalności oraz jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc prowadzić własny biznes.

Pozwolenia

Zakład fryzjerski może prowadzić właściwie każda osoba. Nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego wykształcenia. Nie trzeba także posiadać specjalnych pozwoleń i koncesji. Jedyną rzeczą, jaką musimy zrobić to zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej. W tym celu należy złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jednocześnie składamy wniosek o nadanie numeru REGON, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zgłoszenia do urzędu skarbowego, w tym rejestrację do podatku VAT. W przypadku, gdy wybraliśmy działalność jako spółka osobowa lub kapitałowa, musimy także zarejestrować się w Krajowym Rejestrze Sądowym. O podjęciu działalności należy powiadomić także Państwowego Inspektora Sanitarnego. Po przygotowaniu lokalu, jego odbioru musi dokonać Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Wymagania

O ile prowadzenie zakładu fryzjerskiego nie wymaga specjalnych pozwoleń, lokal, w którym umiejscowimy naszą działalność, musi już spełniać konkretne wymagania, określone przez Ministra Zdrowia w 273 rozporządzeniu z dnia 17 lutego 2004 roku. Zgodnie z tymi przepisami muszą znaleźć się w nim określone, wyodrębnione miejsca: szatnia i poczekalnia dla klientów, pomieszczenia sanitarne dla pracowników, magazyn do przechowywania środków czystości, miejsce, gdzie składuje się kosmetyki oraz miejsce na pojemniki na odpady.

Oprócz tego lokal powinien mieć własne ujęcie wody, a w przypadku, gdy nie jest do niego doprowadzana ciepła woda, również urządzenie do jej podgrzewania. Dodatkowo rozporządzenie Ministra mówi także, że w zakładzie fryzjerskim muszą zostać wydzielone stanowiska do mycia i farbowania włosów z umywalką, do której doprowadzona jest ciepła i zimna woda.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26082 )
Array ( [docId] => 26082 )