Jakie pozwolenia są potrzebne przy zakładaniu firmy transportowej

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 29-08-2012 r.

Założenie własnej firmy transportowej w Polsce jest możliwe tylko po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Brak wymaganego dokumentu grozi karą finansową sięgająca setek tysięcy złotych. Jak uzyskać taki dokument?

Kompetencje

Właściciel lub jedna z osób zatrudnionych w firmie przewozowej musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Posiadanie takiego certyfikatu jest niezbędne do otrzymania licencji, a jego uzyskanie jest możliwe po zdaniu egzaminu z wiedzy potwierdzającej kompetencje zawodowe w zakresie transportu drogowego. Niestety do egzaminu mogą przystąpić wyłącznie osoby mogące potwierdzić 5 – letnie doświadczenie w branży transportowej.

Osoba ubiegająca się o wydanie licencji dla firmy transportowej musi wykazać się dobrą znajomością zagadnień z zakresu międzynarodowych umów, przepisów transportowych, prawa celnego oraz niezbędnych dokumentów do wykonywania transportu drogowego. Formą sprawdzania wiedzy w wymienionych dziedzin jest pisemny egzamin.

Niekaralność i zabezpieczenie finansowe

Przedsiębiorca planujący uzyskanie licencji transportowej, musi spełniać wymóg tzw. dobrej reputacji, co oznacza, że nie został nigdy skazany wyrokiem sądu za umyślne przestępstwa, wykroczenia skarbowe, przeciw bezpieczeństwu w komunikacji oraz nie łamał innych przepisów dotyczących zawodu przewoźnika lub prawa pracy. Dodatkowo wobec przedsiębiorcy nie mogło zostać wydane prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego. W celu uzyskania licencji przedsiębiorca musi udowodnić, iż posiada niezbędne środki finansowe do prowadzenia działalności gospodarczej tego typu. Firmy transportowej dotyczą następujące środki:

  • 50 000 euro – zabezpieczenie przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie pośrednictwa rzeczy (tzw. spedycji)
  • 9000 euro – na pierwszy samochód przeznaczony do transportu drogowego
  • 5000 euro – na każdy następny pojazd samochodowy


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26071 )
Array ( [docId] => 26071 )