Negocjacje w izolacji

Data: 26-12-2012 r.

Mimo, że standardy etyczne w biznesie cały czas się w Polsce podnoszą, nadal można spotkać sytuacje, które w toku negocjacji przywodzą na myśl – zamiast atmosfery zaufania i współpracy – podstępną dywersję.

Do relatywnie częstych taktyk negocjacyjnych służących manipulacjom przed lub w czasie pertraktacji, zalicza się działania związane z niekorzystnym miejscem rozmów. Choć podobne zdarzenia mogą oznaczać po prostu brak dobrego wychowania lub taktu u partnera negocjacyjnego, naiwnym byłoby przyjęcie za pewnik, że nie wynika to z zamierzonego działanie na niekorzyść jednej ze stron. Z czym zatem można się spotkać?

Izolacja

Metoda wprowadzania nastroju izolacji w negocjacjach, względem świata zewnętrznego, zwykle polega na zaaranżowaniu miejsca rozmów gdzieś w totalnej głuszy, o bardzo trudnej komunikacji z zewnętrznym światem. Może to być odległa leśna chata, zaszyty hotel wysoko w górach czy jeszcze inne nietypowe miejsce. Sytuacja taka jest z jednej strony dobra, ponieważ pozwala się w pełni skupić i zwykle dość szybko wynegocjować rozwiązania. Oczywiście pod warunkiem, że obie strony posiadają ku temu niezbędne pełnomocnictwa. Odizolowanie negocjatorów od reszty świata pozwala także odciąć ich od ewentualnych prób nacisków, ale może nieść ze sobą też niebezpieczeństwa, jeśli jedna ze stron będzie potrzebowała np. zasięgnąć opinii niezależnych ekspertów, bo otrzyma nie znaną jej wcześniej dokumentację

 

Co robić

Wyjściem z sytuacji jest po pierwsze bezbłędne, bardzo solidne przygotowanie się do rozmów, natomiast – jeśli zaistnieje konieczność posiłkowania się kimś z zewnątrz, jedyne co można zrobić, to poprosić o dodatkowy czas bądź przerwę w negocjacjach i wznowienie rozmów w innym terminie.

Oczywiście nie można upatrywać podstępu w negocjacjach na każdym kroku, ale warto zachować bystrość umysłu i mieć wyostrzoną uwagę. Największym sprzymierzeńcem, w przypadku wątpliwości, jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

oprac.: H. K.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26183 )
Array ( [docId] => 26183 )