Psychologia biznesu - jakich błędów powinien unikać manager

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-05-2012 r.

Wykonywanie obowiązków managera wymaga pewnych zdolności i kwalifikacji zawodowych. Odpowiednie wykształcenie zapewnia poprawność wykonywania zadań managerskich, jednak nie oznacza to, że osoby zarządzające ludźmi i zarządzające firmą nie popełniają błędów. Jakich pomyłek każdy manager powinien unikać?

Złe oszacowanie zdolności zespołu

Managerowie popełniają wiele błędów podczas oceniania zdolności konkretnego zespołu. Wielu z nich wychodzi z błędnego założenia, że powodzenie realizacji projektu wzrasta wraz z liczbą członków grupy. Przed kompletowaniem zespołu realizującego każdy projekt powinno się dokonać w miarę rzetelnej oceny kompetencji i wydajności każdego z członków. Może się okazać, że zaangażowanie kilku kompetentnych i rzetelnych pracowników będzie wystarczające do zrealizowania powierzonego zadania.

Brak elastyczności

Innym problemem związanym z metodami działań managerów jest zbytnie przywiązanie do jednego sposobu zarządzania. Współczesny rynek coraz częściej wymaga poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań. Brak otwartości na innowacje postępowania skutecznie zamyka furtkę do sukcesu.

Ponadto korzystanie z przestarzałych metod bardzo często może wiązać się z koniecznością zbyt dużego nakładu pracy. Dlatego każdy manager przed przystąpieniem do realizacji konkretnego projektu powinien zorientować się, czy wybrane przez niego działania pozwolą na optymalne wykorzystanie posiadanych zasobów. Zwykle kilka modyfikacji wystarczy do zwiększenia efektywności działania.

Problem w komunikacji

Niezwykle ważną kwestią w pracy managera jest odpowiednia komunikacja z podwładnymi. W przypadku występowania problemów w tej sferze warto zadbać o umiejętność zrozumiałego wyrażania swoich opinii, jak również wysłuchiwania sugestii personelu. Praca managera to praca zespołowa. W grupie musi mieć miejsce komunikacja dwustronna. W innym przypadku skuteczna współpraca nie będzie możliwa.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25906 )
Array ( [docId] => 25906 )