Organizacja stanowisk pracy w systemach zintegrowanych i w technice 5S

Data: 29-10-2013 r.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastanowić się nad możliwością integracji wszystkich systemów organizacji pracy. 5S to narzędzie wykorzystywane do doskonalenia stanowisk pracy. Uczy właściwego gospodarowania i wykorzystania dostępnych środków, narzędzi i wyposażenia. Dodatkową zaletą tego narzędzia jest oddelegowanie odpowiedzialności w dół struktury na pracowników bezpośrednio produkcyjnych.

Również we wszystkich zintegrowanych systemach można odnaleźć wymagania dotyczące bezpiecznego, ergonomicznego stanowiska pracy, umożliwiającego jednocześnie prawidłową produkcję wyrobu.

W normie ISO 9001:2000 istnieje zapis:

6.4. Środowisko pracy

Organizacja powinna określić środowisko pracy potrzebne do osiągnięcia zgodności z wymaganiami dotyczącymi wyrobu i zarządzać tym środowiskiem.

Dobra praktyka produkcyjna GMP jako podstawowy element HACCP zaleca między innymi, aby:

 • zdefiniować, opisać i sprawdzić wszystkie procesy produkcyjne pod kątem zagwarantowania właściwej jakości wytwarzanego produktu;
 • zapewnić:
  • wykwalifikowany personel,
  • odpowiednio przystosowane pomieszczenia oraz maszyny i urządzenia,
  • właściwe procedury i instrukcje oraz warunki magazynowania i transportu;
 • zidentyfikować punkty krytyczne procesu produkcyjnego.

5S poprzez swoje zastosowanie spełnia zarówno warunki stawiane przez ISO 9001:2000, jak i HACCP wobec stanowiska pracy. A przy tym dodatkowo kładzie nacisk na samodzielność operatora. On sam ma za zadanie dbać o to, aby jego stanowisko spełniało ww. wymagania.

Między innymi poprzez:

 • doskonalenie swojego stanowiska pracy – operator, który fizycznie pracuje na danym stanowisku, jest w stanie określić, co mu jest niezbędne do prawidłowego realizowania zadań;
 • przeprowadzanie selekcji, systematyki (organizacja składowania narzędzi i ich identyfikacja), sprzątanie i realizowanie zadań wynikających z karty kontroli 5S;
 • uczestniczenie w warsztatach 5S i szkoleniach, których efektem jest zmiana organizacji stanowiska i stworzenie bezpiecznych standardów pracy, umożliwiających prawidłowe wytwarzanie wyrobu.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26263 )
Array ( [docId] => 26263 )