Zarządzanie personelem - modele kompetencyjne

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-09-2012 r.

Modele kompetencyjne są jednym z głównych przedmiotów zainteresowania specjalistów do spraw zarządzania zasobami ludzkimi. Ze względu na ich użyteczność są chętnie włączane do strategii i działań z zakresu zarządzania personelem.

Kompetencje kluczem do ustalenia wynagrodzenia

Kompetencje pracownicze przyniosą wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa. Dlatego też w większości wypadków na nich opiera się wysokość wynagrodzenia. Zasada jest oczywista: im większe korzyści dla firmy, tym wynagrodzenie wyższe. Jednak samych sposobów wyznaczania wysokości wynagrodzenia w oparciu o zarządzanie kompetencyjne może być kilka. Warto je poznać, aby wybrać najlepszy dla własnej firmy.

Nagradzanie pracowników wyróżniających się

Jedno z założeń zarządzania przez kompetencje proponuje ustalanie wygrodzenia na podstawie osiąganych przez pracownika sukcesów. Pracownicy tego samego szczebla mają zaoferowaną jednakową stawkę wynagrodzenia. Ci, którzy wykażą się wyróżniającym zaangażowaniem w działalność firmy, będą dodatkowo doceniani poprzez zwiększenie wysokości płac czy awans.

Zarządzanie w ten sposób pozwoli nie tylko na solidne wynagrodzenie tych najlepszych, ale również na skuteczną motywację podwładnych do działania.

 

Stawka w pełni zależna od kompetencji

Zatrudniając nowego pracownika, możesz również ustalić jego stawkę wynagrodzenia w oparciu o posiadane informacje na temat jego kompetencji. Ten sposób zarządzania jest szczególnie przydatny w sytuacjach, kiedy zatrudniasz osobę z bogatym doświadczeniem zawodowym. Zestawienie jej na równi z młodszymi i mniej doświadczonymi pracownikami mogłoby zadziałać demotywująco na nowego pracownika.

Dlatego warto przemyśleć zasady wynagradzania w oparciu o kompetencje, aby sposób określania wysokości wynagrodzenia nie był ani krzywdzący i demotywujący dla pracownika.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26135 )
Array ( [docId] => 26135 )