Facilitacja nowym sposobem zarządzania personelem

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 20-07-2012 r.

Zmieniające się trendy na rynku pracy wymagają elastyczności nie tylko od osób poszukujących zatrudnienia, ale również od właścicieli firm. Nowe technologie i standardy w sposób pośredni czy bezpośredni wpływają na sposób zarządzania personelem. Czy facilitacja również jest nowym sposobem zarządzania personelem?

Facilitacja - definicja

Pierwszym krokiem w analizie nowych sposobów zarządzania powinno być określenie podstawowych definicji. Dlatego też warto wyjaśnić na czym polega facilitacja i jaką rolę w działalności firmy może odegrać ten sposób zarządzania.

Facilitacja polega na wsparciu konkretnej grupy osób w realizacji powierzonego zadania. Można więc śmiało stwierdzić, że istotą facilitacji jest wprowadzenie do grupy osoby, która niemal będzie pełniła rolę mentora. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie członkom zespołu wywiązania się z konkretnego obowiązku.

Rodzaje facilitatorów

Osoby pełniące rolę falicitatorów mogą realizować swoje zadanie w różnoraki sposób. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb i wymagań zespołu. W niektórych przypadkach do realizacji konkretnego zadania niezbędna będzie osoba, która będzie posiadała cechy przywódcze bądź będzie pełniła funkcję aktywatora działania.

W innym przypadku bardziej skuteczna może okazać się strategia polegająca na wyjaśnianiu i tłumaczeniu prawidłowego sposobu realizacji konkretnego celu. Facilitator może również niekiedy pokusić się o jasnowidztwo skutków niektórych rozwiązań czy może pełnić nawet funkcję rozjemcy w konfliktowych sytuacjach.

Rola, jaką pełni facilitator, powinna być dostosowywana indywidualnie do każdej sytuacji. Tylko wówczas będziesz mógł mieć pewność, że facilitator właściwie wywiązuje się ze swojego zadania.

 

Nowy wymiar motywacji pracowników

Facilitacja może być utożsamiana z nowym sposobem motywacji zespołu do działania. Nagle wśród jego członków pojawia się ktoś, kto nie tylko pełni rolę przywódcy, ale również mobilizuje do działania. Jednak motywacja może być jedynie jednym ze sposobów facilitacji.

Natomiast głównym celem tego sposobu zarządzania personelem jest ułatwienie znalezienia najlepszych rozwiązań. Poza tym koordynacja całości prac pod czujnym okiem facilitatora daje gwarancję rzetelności w realizacji konkretnego projektu. Dlatego też facilitację powinieneś traktować raczej jako sposób na wskazanie konkretnych rozwiązań, niż motywator do działania.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26031 )
Array ( [docId] => 26031 )