Zarządzanie personelem - samoocena pracownika a jego efektywność

Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-09-2012 r.

Samoocena jest niezwykle istotną kwestią dla każdej osoby. Wbrew pozorom nie wpływa ona jedynie na jej własne życie i sukcesy. To w jaki sposób pracownicy oceniają samych siebie może mieć znaczący wpływ na działalność Twojego przedsiębiorstwa.

Im wyższa samoocena, tym lepsza

Samoocena każdego człowieka działa na podobnej zasadzie: im wyższa, tym lepsza. Osoby, które są przekonane o swoich zaletach i są w pełni świadome swoich atutów, chętniej podejmują nowe wyzwania i nie boją się ryzyka. Osoba, która jest przekonana o własnej doskonałości i wie, że posiada konkretne umiejętności, wykazuje się większym zaangażowaniem w innowacyjne projekty i nie obawia się ewentualnych niepowodzeń.

Pozytywna samoocena zwiększa moc

Osoby, które nie mają najmniejszych wątpliwości co do swoich walorów posiadają o wiele większą motywację do działania niż ci, którzy nie mają o sobie najlepszej opinii. Jest ona bardzo często podstawą do osiągnięcia sukcesu. Wraz z nią pojawia się z nią również energia i zaangażowanie w realizację danego zadania. Im lepsza samoocena, tym wiara w sukces większa, a co za tym idzie – zaangażowanie i jakość realizacji projektu również. Ten ciąg przyczynowo skutkowy może stanowić receptę na osiągnięcie sukcesu przez pracowników.

Efektywność pracownika

Wysoka samoocena pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników. Świadomość, że jest się w czymś dobrym wywołuje pozytywne odczucia wobec samego siebie. Osoby z wysoką samooceną są mniej podatne na szereg chorób cywilizacyjnych powiązanych z psychologią. Tego rodzaju pracownicy nie tylko nie przejmują się na wyrost swoimi ewentualnymi niepowodzeniami, ale są również mniej podatni na różnego rodzaju spadki nastroju czy stany przed depresyjne. Dzięki temu unikają sytuacji, w których ma miejsce maksymalny spadek ich motywacji, a tym samym gwarantują pełną efektywność swojego działania.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26133 )
Array ( [docId] => 26133 )