Przejazdy pracownika między oddziałami firmy to jego czas pracy

Kategoria: Czas pracy
Autor: Michał Culepa
Data: 25-08-2014 r.

Jeśli w ramach swoich obowiązków pracownik musi przemieszczać się między różnymi placówkami pracodawcy, czas przejazdów między nimi jest czasem pracy. Zwrot kosztów przejazdu należy się, jeżeli pracownik wykonuje przejazd własnym pojazdem lub komunikacją miejską (w tym drugim wypadku chodzi o koszty biletów).

Jeżeli oddziały firmy znajdują się w tym samym mieście, które jest oznaczone w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy, mamy do czynienia z przejazdami lokalnymi, a nie z podróżą służbową. Jeżeli natomiast w umowie o pracę strony nie postanowiły inaczej, miejscem pracy jest siedziba pracodawcy.

 

Co do zwrotu kosztów, to powinien on nastąpić wówczas, gdy pracownik korzysta z prywatnego samochodu, na podstawie stosownej umowy zawartej z pracodawcą, w ramach limitu przejazdów lokalnych. Pracodawca powinien też pokryć niezbędne koszty przejazdów komunikacją miejską, jeżeli jest to konieczne (w grę wchodzi zwłaszcza zwrot kosztów biletów lub refundacja biletu okresowego, np. miesięcznego). Jeżeli zaś pracownik korzysta z pojazdu służbowego, zwrot kosztów przejazdu – z oczywistych względów – mu nie przysługuje.

Michał Culepa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35588 )
Array ( [docId] => 35588 )