Pracownik niepełnosprawny ma więcej przerw w pracy

Kategoria: Czas pracy
Autor: Mateusz Brząkowski
Data: 29-07-2014 r.

Oprócz 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, którą gwarantują przepisy Kodeksu pracy, pracownik niepełnosprawny ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy, wynikające z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uprawnienia tego nie pozbawia go brak odpowiednich zapisów w regulaminie pracy.

Prawo do dodatkowej przerwy przysługuje każdej osobie niepełnosprawnej, zarówno z lekkim, umiarkowanym, jak i znacznym stopniem niepełnosprawności, a od samego pracownika zależy, na który cel – gimnastykę usprawniającą czy wypoczynek – wykorzysta przerwę i jak ją sobie zorganizuje. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Trzeba podkreślić, że dodatkowa przerwa dla pracownika niepełnosprawnego nie narusza przepisu art. 134 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik ma prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, jeśli jego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.

Prawo do 15-minutowej przerwy dla zatrudnionego niepełnosprawnego wynika wprost z przepisów prawa ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dlatego też nie ma znaczenia, czy przerwa ta została ujęta w regulaminie pracy.

Ustawa nie przewiduje dodatkowych warunków, które powinna spełnić osoba niepełnosprawna (tak jak w przypadku np. dodatkowego urlopu wypoczynkowego), aby skorzystać z przerwy. Prawo do niej nie jest też powiązane z wymiarem czasu pracy pracownika niepełnosprawnego. Przysługuje ona więc każdemu pracownikowi, który legitymuje się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Mateusz Brząkowski, ekspert ds. zatrudniania osób niepełnosprawnych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35423 )
Array ( [docId] => 35423 )


Array ( [docId] => 35423 )