To pracodawca decyduje, kiedy podwładny odpracuje wyjście prywatne

Kategoria: Czas pracy
Data: 13-02-2014 r.

Dzięki nowelizacji Kodeksu pracy, która obowiązuje od sierpnia 2013 r., odpracowywanie wyjścia prywatnego w godzinach pracy możliwe jest w niemal każdym dniu tygodnia bez ryzyka powstania godzin nadliczbowych. Warto jednak pamiętać, że decyzja o terminie odpracowania takiego zwolnienia należy do pracodawcy, który nie jest związany ewentualnym wnioskiem pracownika.

Od 23 sierpnia 2013 r. zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 151 § 21) czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Aby tak było muszą zostać spełnione dwa warunki:

 
  • zwolnienie zostało udzielone na pisemny wniosek pracownika,
  • czas odpracowania nie narusza prawa do minimalnych odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Wniosek pracownika dotyczy tylko samego udzielenia zwolnienia. Datę i czas odpracowania – w razie przychylenia się do prośby pracownika o umożliwienie mu załatwienia sprawy prywatnej w godzinach pracy – wyznacza już sam pracodawca.

Pracownik może wprawdzie zaproponować w termin odpracowania wyjścia z pracy udzielonego mu w celu załatwienia spraw prywatnych, jednak pracodawca nie jest w żaden sposób związany takim wnioskiem pracownika. A jak postąpić, jeśli pracownik już we wniosku o wyjście prywatne zaproponuje termin jego odpracowania?

Należy uznać, że jest to prośba (oferta) „łączna”, której pracodawca nie może swobodnie zmieniać. Akceptacja wniosku oznaczałaby zgodę nie tylko na wyjście prywatne, ale również na proponowany termin. Jeżeli pracodawca zgadza się na termin wyjścia, ale nie chce zgodzić się na proponowany termin jego odpracowania, powinien poinformować o tym pracownika. Jednocześnie należy poinformować zatrudnionego, że aby uzyskać wolne w planowanym przez niego terminie, powinien zmienić wniosek wyłączając z niego proponowany pracodawcy termin odpracowania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33834 )
Array ( [docId] => 33834 )