Za 3 maja niepełnoetatowcowi przysługuje jeden dzień wolny

Kategoria: Czas pracy
Autor: Joanna Kaleta
Data: 13-03-2014 r.

Wróciła zasada, że za święto w wolną sobotę pracownikowi przysługuje inny dzień wolny. Wymiar wolnego nie przelicza się na godziny, zatem niepełnoetatowiec pracujący po 4 godziny dziennie też dostanie jeden, dzień wolny, a nie dwa po 4 godziny.

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek udzielenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy.

 

Po pierwsze wynika to z przepisów nakazujących obniżenie obowiązującego pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy o 8 godzin, gdy w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypada święto.

Przykład:

W maju 2014 roku pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy będą mieli do przepracowania 160 godzin: (4 tygodnie x 40 godzin) + (2 dni wystające x 8 godzin) – (2 dni świąteczne x 8 godzin).
W obliczeniu tym uwzględniono również święto 3 maja przypadające w sobotę, będącą dla pracowników dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Ponieważ wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy obniża się proporcjonalnie do wymiaru etatu, pracownik zatrudniony np. na 1/2 etatu w maju 2014 roku zobowiązany będzie do przepracowania 80 godzin. Podobnie jak pracownikowi zatrudnionemu na cały etat, również jemu pracodawca zobowiązany będzie udzielić dodatkowego dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną dla niego sobotę.

Po drugie, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu:

  • przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, jak i

  • święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Tym samym pracownikowi niepełnoetatowemu, tak jak pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, za święto przypadające w sobotę należy się jeden dodatkowy dzień wolny.

Joanna Kaleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34376 )
Array ( [docId] => 34376 )