Choroba funkcjonariusza może skutkować rozwiązaniem stosunku służbowego

Kategoria: Grupy zawodowe
Data: 22-08-2013 r.

Utrzymująca się przez długi czas absencja funkcjonariusza i żołnierza zawodowego z powodu choroby może być przyczyną zwolnienia ze służby. Taką konsekwencję przewidują poszczególne pragmatyki służbowe.

Warunki zwolnienia ze służby, określone w ustawach pragmatycznych nie zawsze są jasne. Dlatego nieocenioną pomocą są interpretacje przepisów dokonane przez sądy administracyjne. Warto więc się z nimi zapoznać.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 marca 2013 r., I OSK 1033/12

W sytuacji gdy długotrwałe absencje chorobowe przerywane są jedynie krótkimi okresami formalnej obecności funkcjonariusza w służbie, to tego rodzaju postawa policjanta może świadczyć o świadomym obchodzeniu art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Przepis ten pozwala zwolnić policjanta dopiero w przypadku upływu 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lutego 2013 r., I OSK 999/12

Uznanie funkcjonariusza za niezdolnego do służby przez komisję lekarską oznacza, że nie musi przedstawiać zwolnienia lekarskiego potwierdzającego jego niezdolność do służby z powodu choroby. Zwolnienie go ze służby nie powinno nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia jej zaprzestania z powodu choroby.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 czerwca 2013 r., I OSK 1353/12

Z treści art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy o Policji nie wynika, aby warunkiem rozwiązania na tej podstawie stosunku służbowego była utrzymująca się – aż do dnia podjęcia w tym zakresie decyzji – niezdolność policjanta do służby. Ustanie niezdolności policjanta do służby nie powoduje wygaśnięcia prawa do rozwiązania stosunku służbowego z funkcjonariuszem, który uprzednio przez co najmniej 12 miesięcy zaprzestał służby z powodu choroby.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26260 )
Array ( [docId] => 26260 )