Czego brakuje absolwentom szkół wyższych

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-08-2012 r.

Absolwenci szkół wyższych to grupa społeczna najbardziej zasilająca szeregi osób bezrobotnych. Dlaczego? Czy jest coś, czego szczególnie brakuje absolwentom szkół wyższych do tego, aby podjąć swoją pierwszą pracę? Dlaczego pracodawcy niezbyt chętnie powierzają im stanowiska w swoich firmach?

Cechy najbardziej pożądane u absolwentów szkół wyższych

Interesującą kwestią jest fakt, że pracodawcy wśród najbardziej pożądanych cech kandydata wymieniają z reguły tzw. kompetencje miękkie, czyli te, które wypracowuje się samodzielnie, a nie poprzez studia. Czy to oznacza, że uczelnie kształcą absolwentów bez odpowiednich umiejętności?

Braki wykształcenia

Studia wyższe dostarczają z reguły wiedzy czysto teoretycznej z określonej dziedziny. Absolwent często nie ma odpowiedniego praktycznego przygotowania do wykonywania wyuczonego zawodu. Kwestia ta jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku stanowisk związanych z konkretnymi umiejętnościami, np. w produkcji, budownictwie, inżynierii.

Poza tym absolwenci uczelni wyższych nie mają odpowiednio wykształconych kompetencji osobowościowych. Nie potrafią być elastyczni, wyznaczać właściwie własnych priorytetów, zarządzać czasem zarówno swoim, jak i ewentualnych współpracowników. Poza tym zdarza się, że absolwent uczelni wyższej nie potrafi działać samodzielnie i wymaga wsparcia zespołu (przynajmniej w początkowej fazie zatrudnienia).

Absolwent szkoły wyższej również może być wartościowym pracownikiem

Czy fakt, że absolwenci uczelni wyższych nie mają dostatecznie wykształconych kompetencji miękkich zupełnie dyskwalifikuje ich na rynku pracy? Oczywiście, że nie. Co więcej, młodość i związana z nią energia oraz chęć zaangażowania sprawiają, że absolwenci mogą być wartościowymi pracownikami.

Trzeba jednak spełnić jeden warunek: dać im szansę poprzez zaoferowanie im zatrudnienia. Tylko zaufanie, jak też zainwestowanie w ich rozwój pozwoli pracodawcy na przekonanie się, czy ma do czynienia z prawdziwym profesjonalistą ceniącym swoją pracę ponad wszystko.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26506 )
Array ( [docId] => 26506 )