Jak urządzić biuro, aby wzbudzić w podwładnych kreatywność

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-08-2012 r.

Kreatywność jest cechą bardzo często wymaganą przez pracodawców. Jednak, kiedy uda się już znaleźć wymarzonego kreatywnego pracownika, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju jego zdolności. Jak urządzić biuro, aby skutecznie wzbudzać w podwładnych kreatywność?

Komfort psychiczny to podstawa

Dlaczego najlepsze pomysły powstają z reguły w tzw. miejscach nieformalnych? Swobodne rozmowy z kolegami z pracy czy wspólna kawa w służbowej stołówce są częstym zarodkiem ciekawych idei. To, że najlepsze rozwiązania przychodzą nam w – pozornie – najmniej spodziewanym momencie, nie jest wcale przypadkiem.

Wszystko warunkowane jest komfortem psychicznym. Stres i presja wywołana chociażby obecnością przełożonego nie służą pomysłowości. Dlatego szczególnie warto zadbać o swobodę i komfort swoich pracowników. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią przestrzeń w biurze. Mała przestrzeń dla pracowników w żaden sposób nie stwarza im komfortu pracy. Wręcz przeciwnie: skutecznie ogranicza swobodę, a co za tym idzie zdolność kreatywnego myślenia. Im większy komfort, tym większe szanse na innowacyjne pomysły.

Hałas nie jest sprzymierzeńcem

Tworzenie dużych, swobodnych przestrzeni może nieść ze sobą inne ryzyko – zbyt dużego hałasu w miejscu pracy. Wbrew pozorom pomysły wymagają skupienia. Gwar czy ciągle krzątający się po biurze ludzie nie sprzyjają skutecznej koncentracji.

Wprawdzie niektórzy lubią pracować przy muzyce, a nie w ciszy. Nie oznacza to jednak, że dobiegające z sąsiedniego biura hałasy będą działały identycznie jak muzyka z radia. Dlatego szczególnie warto zadbać o odpowiedni poziom dźwięku na konkretnym stanowisku pracy.

W grupie siła

Dobrze jest także pamiętać, że ciekawe pomysły powstają dzięki pracy zespołowej. Nie zawsze, choć w wielu przypadkach, sprawdza się organizacja tzw. „burzy mózgów”. Czasem wymyślenie konkretnego rozwiązania nie jest proste. Jedna osoba może sobie nie poradzić. Wtedy trzeba właśnie korzystać z możliwości zespołu.

W tym przypadku również trzeba zadbać o właściwe warunki do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie w firmie konkretnego pokoju, w którym będą odbywały się grupowe konsultacje. Stół, przy którym mogą wszyscy usiąść, z pewnością będzie dobrym miejscem na wypracowanie wspólnych, kreatywnych rozwiązań.

Katarzyna Kulik


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26510 )
Array ( [docId] => 26510 )