Jak zagospodarować energię we własnej organizacji czasu

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

W organizacji własnego czasu pracy bardzo istotną kwestią jest energia, jaką wykorzystujesz do wywiązywania się z postawionych sobie zadań. Jak właściwie ją zagospodarować? Co zrobić, aby zbyt szybko nie wyczerpać jej pokładów?

Zadbaj o siebie

Podstawowym błędem popełnianym przez większość osób w czasie organizacji własnego czasu pracy jest pominięcie czasu na to, aby właściwie zadbać o własny organizm. O czym mowa? Pracując całymi dniami i skupiając swoją uwagę przede wszystkim na powierzonych zadaniach, z pewnością bardzo często zapominasz o podstawowych rzeczach, jak właściwe odżywianie czy wysypianie się. Wielu osobom wydaje się, że jeżeli „nakarmi” swój organizm fast-foodem i skróci swój sen zaledwie do kilku godzin, to będą w stanie uzyskać dodatkowy czas na wykonanie swojej pracy. W krótkim okresie taki system może się sprawdzić. Jednak problem z pewnością pojawi się wtedy, kiedy o solidnej dawce snu i właściwym odżywianiu się będziesz zapominał notorycznie. W dłuższym okresie Twój organizm zacznie sygnalizować, że nie odpowiada mu taki styl życia. Nadmierne przemęczenie, nieodpowiednie odżywianie się oraz ciągłe skupienie uwagi na pracy doprowadzą do niemal natychmiastowego wyczerpania posiadanych pokładów energii. Dlatego też podstawową rzeczą, o jaką powinieneś zadbać organizując swój czas pracy, jest rezerwacja odpowiedniej ilości czasu na pełnowartościowy posiłek oraz na właściwą ilość snu. Nikt nie twierdzi, że musisz spać 10-12 godzin. Jednak przy dużym obciążeniu pracy każdy organizm powinien mieć zapewnione minimum 6-8 godzin spokojnego snu, który pozwoli na naładowanie akumulatorów.

100% relaksu

Jedną z zasad gospodarowania własną energią, która jest pomijana przez wielu, jest zagwarantowanie sobie odpoczynku. Często, pozornie się relaksując, nadal myślisz o niewykonanych zadaniach czy nadchodzącym dniu. Twój organizm teoretycznie odpoczywa, jednak umysł ciągle krąży wokół zagadnień związanych z pracą. Nie oszukuj się. W taki sposób nie odpoczniesz. Dlatego przed zasłużonym odpoczynkiem postaraj się o to, aby nie zaprzątać sobie głowy obowiązkami. Dobrym rozwiązaniem jest zupełna zmiana środowiska na czas odpoczynku. Pracujesz na co dzień w biurze? Niech powrót do domu będzie dla Twojego organizmu sygnałem, że pora na relaks. Pracujesz w domu? Kiedy chcesz odpocząć, schowaj komputer głęboko do szafy, aby jego widok nie przypominał Ci o zawodowych obowiązkach. Prowadzisz siedzący tryb życia? Zadbaj o aktywny relaks, np. bieganie, basen, rower.

Podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony w prawidłowym gospodarowaniu własną energią, jest zauważenie potrzeb własnego organizmu. Sen, pełnowartościowe odżywianie oraz relaks pozwalający zapomnieć o pracy sprawią, że Twoje pokłady energii staną się niewyczerpywalne.

Odpoczynek zawsze po pracy?

Od dawna w organizacji czasu pracy wyznaje się zasadę, że jakikolwiek odpoczynek jest dopuszczalny dopiero po wywiązaniu się z powierzonych zadań. Czy takie podejście jest właściwe? Z pewnością posiada wiele zalet, ale kilka wad również można w nim odnaleźć.

Jedną z głównych wad odpoczywania po wykonanej pracy jest zbyt duże obciążenie organizmu. Chcąc za wszelką cenę zrealizować konkretne zadanie, pomijasz sygnały organizmu wskazujące na przemęczenie. Jednak wykonanie pracy ponad swoje siły fizyczne nie przyniesie oczekiwanych efektów. Przemęczony organizm nie posiada tak dużej wydolności jak na początku rozpoczynanej pracy. Poza tym, skupiając swoją uwagę na jak najszybszym zakończeniu zadania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrealizujesz je źle. Od dawna przecież wiadomo, że zbyt szybkie wykonywanie obowiązków przy jednoczesnym braku skupienia nie przynosi wymiernych rezultatów. Dlatego, jeżeli czujesz, że jesteś u kresu fizycznej wytrzymałości, pozwól sobie odpocząć. Nawet kwadrans relaksu może pomóc w powrocie do właściwej formy.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26394 )
Array ( [docId] => 26394 )


Array ( [docId] => 26394 )