Na czym polega wirtualizacja zarządzania kadrami

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 10-07-2012 r.

Proces wirtualizacji jest terminem informatycznym odnoszącym się do podzielenia dostępnych zasobów komputera na kilka środowisk. Może odbywać się to poprzez wsparcie programistyczne lub sprzętowe np. tworzenie maszyny wirtualnej. Wykorzystanie procesu wirtualizacji w trakcie klasyfikowania danych na temat kadry pozwala usprawnić funkcje personalne.

Wirtualizacja kadr

Funkcja personalna może zostać usprawniona poprzez odpowiednie klasyfikowanie danych dotyczących przedsiębiorstwa, tak aby informacje posiadane przez firmę były łatwo dostępne, spójne i możliwe do przetworzenia.

Procesy kadrowe są działaniami bardzo intensywnie wspieranymi przez dział technologii informatycznych, ponieważ pozwala to na szybkie uzyskanie niezbędnych danych o zasobach ludzkich, zmianach w kompetencjach, ruchach kadrowych czy kosztach pracy.

Elektroniczne przetwarzanie danych zwiększa stopień trafności decyzji podejmowanych przez kierownictwo, zwiększa również poziom pracy wykonywanej przez specjalistów, a także sprawność, z jaką obsługiwani są pracownicy.

Zastosowanie

Proces wirtualizacji w zarządzaniu kadrami pozwala zmniejszyć udział czynności administracyjnych, pozwalając na zwiększenie działań kreatywnych.

Unowocześnienie tych procesów niesie szereg korzyści dla pracowników, którzy unikają nadmiernej kontroli, dodatkowo intelektualizuje kompetencje oraz nastawia na zarządzanie procesami personalnymi, które wpływają na tworzenie nowych ról kierowniczych.

System wirtualny wpływa również na wzrost zaufania i współpracy pomiędzy pracownikami. Podstawowymi narzędziami, które można uznać za niezbędne w tym procesie, są:

  • centralne oraz zdecentralizowane zasilanie informacyjne,
  • odpowiednia organizacja sieciowa,
  • system ekspercki EPD,
  • system informacji personalnej, który dostarcza niezbędnych informacji, które są używane podczas podejmowania decyzji dotyczących kadr.


Zobacz także:

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26450 )
Array ( [docId] => 26450 )