Zarządzanie personelem: "pracownik o cechach rodzica"

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-09-2012 r.

Bycie rodzicem kojarzy się raczej z życiem prywatnym, a nie zawodowym. Jednak, biorąc pod uwagę cechy charakteru i kompetencje pracowników, możesz mieć do czynienia z rodzicem również w sferze biznesowej. Czy warto zatrudniać "pracownika o cechach rodzica"?

Rodzic odpowiedzialny

Jednym z głównych atutów pracownika o cechach rodzica jest ponoszenie pełnej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Teoretycznie ponosi ją każdy pracownik. Jednak świadomość, co tak naprawdę oznacza to pojęcie i na czym polega, towarzyszy jedynie temu typowi. Ponadto „rodzic” nie wymaga wyłącznie od siebie, ale również od swoich współpracowników.

Rodzic normatywny

Z pewnością wiele razy miałeś w swojej firmie do czynienia z pracownikami, którzy do właściwej pracy wymagali jasno określonych zasad i norm. Poza tym wywiązywali się właściwie ze swoich obowiązków tylko wtedy, gdy doskonale znali reguły, na podstawie których będzie oceniana ich efektywność czy zaangażowanie.

Współpraca z tego rodzaju pracownikiem przebiega bez większych problemów. Jasno określone zasady nie tylko ułatwiają uregulowanie warunków współpracy, ale również pozwalają uniknąć szeregu nieporozumień.

Rodzic opiekuńczy

Może bardzo często wykazać się nie tylko dobrym zorganizowaniem, ale również opiekuńczością wobec innych współpracowników. Osoba, która troszczy się również o innych, a nie wyłącznie o siebie, posiada cechy „rodzica opiekuńczego”. Ten typ pracownika okazuje się szczególnie przydatny w przypadku, kiedy w Twojej firmie niezbędni są mentorzy wprowadzający nowych pracowników w rytm pracy. Poza tym nie pozwoli Ci na pominięcie konkretnych potrzeb pracowników, dzięki czemu unikniesz ewentualnych sporów w tej kwestii.

Połączenie cech rodzica normatywnego i opiekuńczego gwarantuje posiadanie pracownika o niemal idealnych kompetencjach. Zdroworozsądkowe podejście do zawodowych obowiązków połączone z opiekuńczością wobec innych współpracowników zapewni Ci wartościowego pracownika.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26594 )
Array ( [docId] => 26594 )