Wyższa płaca dla dyrektora instytucji kultury

Autor: Michał Culepa
Data: 09-11-2016 r.

Nowelizacja ustawy kominowej z 2000 r. związana z wejściem w życie ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi spółkami podniosła znacząco limity wynagrodzeń dyrektorów samorządowych instytucji kultury, przy czym nie musi to oznaczać automatycznych podwyżek płac dla tej grupy zatrudnionych.

Dotychczas obowiązujące jednolite zasady dotyczące tzw. likwidacji kominów płacowych, czyli ograniczania wysokości wynagrodzenia osób zarządzających państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi i osobami prawnym, ustalone w tzw. ustawie kominowej – ustawie z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. z 2015 r. poz. 2099 ze zm.) uległy zasadniczej modyfikacji w związku z wprowadzeniem od września br. całkowicie nowej ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Obecnie mamy więc do czynienia z dwiema „ustawami kominowymi” – jedną, dotychczasową, nadal obowiązującą państwowe i samorządowe osoby prawne i inne jednostki organizacyjne spoza sfery urzędowej i drugą, regulującą zasady wynagradzania zarządów, rad nadzorczych i pozostałych organów spółek których dominującym lub jedynym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, państwowa osoba prawna, albo samorząd.

Zmiany w limicie wynagrodzenia kierowników samorządowej instytucji kultury

Jednak zmiany dotknęły nie tylko sferę podmiotową, gdyż doszło do modyfikacji niektórych przepisów ustawy kominowej z 2000 r. Przede wszystkim zmianie uległ art. 8 pkt 2 ustawy kominowej, ustalający wysokość maksymalnego wynagrodzenia samorządowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, które nie są jednocześnie spółkami komunalnymi lub spółkami do których stosuje się przepisy ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń z 2016 r. Tym samym zmiana ta dotyczy także dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych instytucji kultury zarządzanych przez samorządy.

Zmiana ta polega na podniesieniu limitu wynagrodzenia miesięcznego do kwoty 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że od 9 września br. (tj. od daty wejścia w życie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń z 2016 r.) wynagrodzenie wyżej wymienionych osób zarządzających instytucją kultury może wynosić już maksymalnie 25 682,34zł, jako że obowiązującą kwotą wyjściową jest obecnie 4 280,39 zł zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2015 r. (Dz.Urz. GUS z 2016 r., poz. 6), wobec zaledwie 12841,17 zł przed nowelizacją.

Czy podwyższać pensje

Kwoty określone w ustawie kominowej zawsze były kwotami maksymalnymi, a to oznacza, że skalkulowanie wynagrodzenia poniżej poziomu ustawowego jest dopuszczalne, a nawet w niektórych przypadkach – pożądane przez organizatora. Tym samym, jeżeli poziom wynagrodzenia został ustalony według starych przepisów, na poziomie niższym (maksymalnie 3-krotności przeciętnej płacy według wskaźnika GUS), to może on być nadal utrzymany i będzie to zgodne z prawem. Rzeczą pracodawcy jest bowiem określanie płac i zatrudnianie pracowników.

Michał Culepa, specjalista w zakresie instytucji kultury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39744 )
Array ( [docId] => 39744 )