Dotychczas obowiązujące jednolite zasady dotyczące tzw. likwidacji kominów płacowych, czyli ograniczania wysokości wynagrodzenia osób zarządzających państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi i osobami prawnym, ustalone w tzw. ustawie kominowej – ustawie z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. z 2015 r. poz. 2099 ze zm.) uległy zasadniczej modyfikacji w związku z wprowadzeniem od września br. całkowicie nowej ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Obecnie mamy więc do czynienia z dwiema „ustawami kominowymi” – jedną, dotychczasową, nadal obowiązującą państwowe i samorządowe osoby prawne i inne jednostki organizacyjne spoza sfery urzędowej i drugą, regulującą zasady wynagradzania zarządów, rad nadzorczych i pozostałych organów spółek których dominującym lub jedynym udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, państwowa osoba prawna, albo samorząd.
Wyższa płaca dla dyrektora instytucji kultury
Nowelizacja ustawy kominowej z 2000 r. związana z wejściem w życie ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi spółkami podniosła znacząco limity wynagrodzeń dyrektorów samorządowych instytucji kultury, przy czym nie musi to oznaczać automatycznych podwyżek płac dla tej grupy zatrudnionych.
Zmiany w limicie wynagrodzenia kierowników samorządowej instytucji kultury
Jednak zmiany dotknęły nie tylko sferę podmiotową, gdyż doszło do modyfikacji niektórych przepisów ustawy kominowej z 2000 r. Przede wszystkim zmianie uległ art. 8 pkt 2 ustawy kominowej, ustalający wysokość maksymalnego wynagrodzenia samorządowych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, które nie są jednocześnie spółkami komunalnymi lub spółkami do których stosuje się przepisy ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń z 2016 r. Tym samym zmiana ta dotyczy także dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych instytucji kultury zarządzanych przez samorządy.
Zmiana ta polega na podniesieniu limitu wynagrodzenia miesięcznego do kwoty 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że od 9 września br. (tj. od daty wejścia w życie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń z 2016 r.) wynagrodzenie wyżej wymienionych osób zarządzających instytucją kultury może wynosić już maksymalnie 25 682,34zł, jako że obowiązującą kwotą wyjściową jest obecnie 4 280,39 zł zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2015 r. (Dz.Urz. GUS z 2016 r., poz. 6), wobec zaledwie 12841,17 zł przed nowelizacją.
Czy podwyższać pensje
Kwoty określone w ustawie kominowej zawsze były kwotami maksymalnymi, a to oznacza, że skalkulowanie wynagrodzenia poniżej poziomu ustawowego jest dopuszczalne, a nawet w niektórych przypadkach – pożądane przez organizatora. Tym samym, jeżeli poziom wynagrodzenia został ustalony według starych przepisów, na poziomie niższym (maksymalnie 3-krotności przeciętnej płacy według wskaźnika GUS), to może on być nadal utrzymany i będzie to zgodne z prawem. Rzeczą pracodawcy jest bowiem określanie płac i zatrudnianie pracowników.
Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202).
Zobacz także:
Tagi: wynagrodzenie
