Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej niż 1/2 etatu) oraz okres, w jakim chciałby pracować w niższym wymiarze – nie dłuższy niż okres, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Obniżenie wymiaru etatu na urlopie wychowawczym
Pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego, może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do nie mniej niż połowy etatu i na taką prośbę szef musi się zgodzić. Pracodawca nie musi jednak się zgodzić, jeśli pracownik chce z powrotem pracować w wyższym wymiarze.
Przepisy nie regulują natomiast, w jakim trybie pracownik mógłby zrezygnować z pracy w obniżonym wymiarze przed upływem terminu wskazanego we wniosku. Należy jednak przyjąć, że zarówno całkowita wcześniejsza rezygnacja z pracy w obniżonym wymiarze, jak i zmiana samego wymiaru obniżenia (np. z 1/2 do 3/4 etatu) wymaga zgody pracodawcy.
W sytuacji, gdy jakaś kwestia nie została uregulowana w Kodeksie pracy, mamy możliwość zastosowania rozwiązań wynikających z Kodeksu cywilnego. Dotyczy to m.in. postanowień regulujących zasady składania oświadczeń woli. Oznacza to, że zarówno cofnięcie wniosku pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy, jak i dokonanie w nim jakichkolwiek modyfikacji (w szczególności w zakresie wskazania wymiaru obniżenia czasu pracy) już po jego złożeniu wymaga zgody drugiej strony stosunku pracy.
art. 1867, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93).
Zobacz także:
