Oświadczenie o korzystaniu z uprawnień rodzicielskich

Data: 20-11-2013 r.

Ponieważ prawo do korzystania z uprawnień rodzicielskich przysługuje tylko jednemu z zatrudnionych rodziców, pracownik składa swojemu pracodawcy oświadczenie, czy będzie z nich korzystał. Pracodawca nie może jednak sprawdzić, czy z uprawnień tych nie korzysta także drugi pracujący rodzic.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Jeżeli oboje rodzice dziecka pozostają w zatrudnieniu, z powyższego uprawnienia może skorzystać tylko jedno z nich. Rodzice mogą także podzielić się prawem do tego zwolnienia w ten sposób, że każde z nich wykorzysta po 1 dniu zwolnienia.

Pracodawca ma prawo odebrać od swojego podwładnego oświadczenie, o którym mowa w art.1891 Kodeksu pracy, dotyczące korzystania z dni zwolnienia na dziecko (ale także m.in. pracy w systemie przerywanego czasu pracy, porze nocnej i godzinach nadliczbowych – rodziców opiekujących się dzieckiem do 4 lat, korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy urlopu wychowawczego) i włączyć je do akt osobowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26723 )
Array ( [docId] => 26723 )