Pracodawca dostanie wsparcie przyjmując powracającego do pracy rodzica

Data: 24-01-2014 r.

Grant na zatrudnienie telepracownika wychowującego dziecko lub dofinansowanie na przyjęcie do pracy rodzica wracającego na rynek pracy – to tylko niektóre korzyści dla pracodawcy, które przewiduje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia.

Projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje, że pracodawca będzie mógł otrzymać świadczenie aktywizacyjne, jeśli zatrudni skierowanych przez powiatowy urząd pracy:

 
  • bezrobotnych, powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka (np. po urlopie wychowawczym) lub
  • bezrobotnych, którzy zrezygnowali z zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad osobą zależną,

otrzyma świadczenie aktywizacyjne.

Przerwa związana z rodzicielstwem

Przykład: Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym w firmie A otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę. Większa firma może bowiem zwolnić z przyczyn niedotyczących pracownika osobę korzystającą z urlopu wychowawczego. Pracownica zarejestrowała się w urzędzie pracy, który skierował ją do firmy B. Pracodawca B za zatrudnienie pracownicy otrzymał świadczenie aktywizacyjne.

Świadczenie aktywizacyjne będzie wypłacane przez:

  • 12 miesięcy (w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli 840 zł brutto)lub
  • 18 miesięcy (w wysokości 1/3 minimalnej pensji, czyli 560 zł brutto)

za zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy bezrobotnego rodzica lub bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną (w tym przypadku nie ma możliwości zatrudnienia na część etatu).

Pracodawca będzie jednak musiał zadeklarować, że zagwarantuje zatrudnienie takiej osoby przez odpowiednio 6 lub 12 miesięcy. Jeśli nie wywiąże się z tego warunku, będzie zobowiązany zwrócić uzyskane świadczenie wraz z odsetkami ustawowymi.

Projekt nowelizacji przewiduje także grant finansowy przekazywany pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić w formie telepracy rodzica wracającego na rynek.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33299 )
Array ( [docId] => 33299 )