Pracownica karmiąca piersią może pracować w równoważnym czasie pracy

Data: 16-01-2014 r.

Przepisy Kodeksu pracy nie formułują wprost zakazu stosowania systemu równoważnego czasu pracy w odniesieniu do pracownic karmiących dziecko piersią. Jednak zatrudnianie takiej pracownicy w równoważnym systemie czasu pracy nie zawsze jest możliwe.

Dobowy wymiar czasu pracy pracowników opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia, zatrudnionych w systemie równoważnego czasu pracy, bez ich zgody nie może przekraczać 8 godzin.

Zakaz przedłużania dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin ma charakter względny – zostaje on uchylony w przypadku wyrażenia zgody przez pracownika. Od decyzji pracownika zależy więc, czy zgodzi się on na wykonywanie pracy bez ograniczenia dobowego wymiaru czasu pracy.

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka w wieku do 4 lat są zatrudnieni, z prawa do odmowy wyrażenia zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 8 godzin dziennie może skorzystać tylko jedno z nich.

Jeżeli zatem pracodawca nie uzyska zgody pracownicy zatrudnionej w systemie równoważnym i opiekującej się małym dzieckiem na wykonywanie pracy w przedłużonym dobowym wymiarze, obowiązany będzie zmniejszyć wymiar jej czasu pracy do 8 godzin dziennie. Przepisy gwarantują pracownikowi w takim przypadku zachowanie prawa do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33298 )
Array ( [docId] => 33298 )