Urlop wychowawczy nie zmniejsza już wymiaru urlopu wypoczynkowego

Data: 27-11-2013 r.

Dzięki ostatnim zmianom w przepisach z 1 października 2013 r. pracownik korzystający z urlopu wychowawczego nie traci już z tego powodu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak warunek – urlop wychowawczy musi się rozpocząć po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok i zakończyć w tym samym roku kalendarzowym.

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca urlopów wychowawczych, która weszła w życie 1 października 2013 r. wprowadziła zmianę w zakresie ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikowi powracającemu do pracy po urlopie wychowawczym.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli okres urlopu wychowawczego przypada po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego nie ulega proporcjonalnemu obniżeniu. Oznacza to, że pracownik zachowuje prawo do urlopu w pełnym wymiarze, bez pomniejszania go o okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w której urlop wychowawczy rozpoczyna się po 1 stycznia danego roku, a więc po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli przykładowo pracownik przebywał na urlopie wychowawczym od 1 marca do 30 września 2013 r. i 1 października 2013 r. wraca do pracy, to wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w 2013 r. należy ustalić z uwzględnieniem nowych przepisów.

Trzeba jednak pamiętać, że wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę roczny wymiar urlopu. Jeśli wiec pracownik skorzysta z możliwości przewidzianej w art. 1867 Kodeksu pracy i złoży wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, wymiar jego urlopu trzeba przeliczyć w proporcji do wymiaru etatu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33292 )
Array ( [docId] => 33292 )