Pracownik szybciej skorzysta z wyższej wysokości dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Data: 27-11-2012 r.

Rządowy plan zmian w Kodeksie pracy zakłada, że pracownicy już od 2013 r. będą mogli skorzystać z docelowej długości dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czyli z sześciu a nie czterech tygodni.

Obecnie pracownik ma prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i fakultatywnie może zawnioskować o kolejne 4 tygodnie urlopu dodatkowego. Od 2014 r. wymiar urlopu dodatkowego miał się zwiększyć do 6 tygodni. Rząd w swoich planach na zmiany w Kodeksie pracy, chce jednak, aby ten docelowy pułap dodatkowego urlopu macierzyńskiego obowiązywał już od 2013 r. W ten sposób, pracownik będzie miał prawo do 6 miesięcy urlopu macierzyńskiego (zwykły i dodatkowy).

Zgodnie z planami zmian w Kodeksie pracy, półroczny urlop macierzyński będzie można następnie przedłużyć o kolejne 6 miesięcy urlopu rodzicielskiego. Pracownik, który zdecyduje się na półroczny (a więc nieprzedłużony) urlop macierzyński będzie miał prawo do zasiłku w wysokości 100%. W przypadku zadeklarowania korzystania z rocznego zwolnienia (urlop macierzyński i rodzicielski) świadczenie wyniesie 80% za cały czas nieobecności.

Przykład:

Pracownica rodzi dziecko 4 marca 2013 r. Ma prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i może dodatkowo wziąć urlop fakultatywny w wysokości 4 tygodni. Przy tym założeniu będzie na macierzyńskim do 18 sierpnia. Jeżeli od razu w 2013 r. mogłaby skorzystać z 6-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, byłaby na nim do 1 września. To dawałoby jej prawo do korzystania z urlopu rodzicielskiego, gdyż ten, zgodnie z rządowymi zmianami w kodeksie pracy, ma być dostępny dla każdego, kto w dniu wejścia w życie nowych przepisów, czyli 1 września 2013 r. będzie na urlopie macierzyńskim.

 

Podstawa prawna:

rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z 6 listopada 2012 r.

Autor: Aleksandra Pudzianowska

Opracowanie redakcyjne: Michał Tomaszewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26669 )
Array ( [docId] => 26669 )