Wypowiedzenie wręczone tuż po urlopie macierzyńskim jest ryzykowne

Data: 10-10-2013 r.

Bezwzględny zakaz rozwiązania z pracownicą stosunku pracy, wynikający z art. 177 § 1 Kodeksu pracy, nie zawsze kończy się wraz z jej powrotem do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 22 maja 2012 r. (II PK 245/11).

Rozstrzygnięcie sądu dotyczyło kobiety zatrudnionej w jednej z firm na umowę o pracę na czas określony z możliwością jej wypowiedzenia. W dniu powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim otrzymała ona wypowiedzenie. Pracodawca nie wskazał jego przyczyny (nie musiał tego robić wypowiadając umowę terminową).

 

Pracownica uznała jednak, że rzeczywistą przyczyną zwolnienia było korzystanie przez nią z uprawnień związanych z macierzyństwem (tj. zwolnienia lekarskie w trakcie ciąży, urlop macierzyński). Dlatego zażądała przed sądem przywrócenia do pracy.

Sąd Najwyższy przyznał pracownicy rację. Sąd wskazał, że pracownica, której wypowiedziano umowę zawartą na czas określony po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale na skutek decyzji:

  • podjętej jeszcze w okresie ochronnym i

  • spowodowanej faktem macierzyństwa

    może żądać przywrócenia do pracy.

Choć w omawianym przypadku pracownica nie podlegała już ochronie z art. 177 Kodeksu pracy, to wypowiedzenie zostało uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W konsekwencji pracownica miała prawo dochodzić – wedle swojego wyboru – odszkodowania lub przywrócenia do pracy (z art. 50 § 5 Kodeksu pracy).

Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z 22 maja 2012 r., II PK 245/11

Dominik Wajda, Sąd Najwyższy, Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26718 )
Array ( [docId] => 26718 )