Za urlopy macierzyńskie w 2013 roku pracownik dostanie trzynastkę

Data: 06-02-2014 r.

W 2013 roku do ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek budżetowych wprowadzono dwie istotne zmiany. Dzięki nim trzynastki nie może być pozbawiony rodzic korzystający z urlopów macierzyńskich oraz urlopu rodzicielskiego.

Jeszcze w ubiegłym roku pracodawcy ustalający prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 rok mieli trudności z określeniem tych uprawnień w stosunku do zatrudnionych rodziców, którzy nie przepracowali co najmniej 6 miesięcy z powodu przebywania na urlopach związanych z rodzicielstwem (urlopu macierzyńskiego czy dodatkowego urlopu macierzyńskiego).

Poza przypadkiem korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego przepisy nie precyzowały bowiem, czy okresy tych urlopów należy traktować jako okres przepracowany, czy też okres nieświadczenia pracy, który uniemożliwia nabycie prawa do trzynastki.

Po zmianach wprowadzonych 17 czerwca 2013 r. wymóg przepracowania tego minimalnego okresu nie ma zastosowania w przypadku pracowników korzystających z urlopów rodzicielskich. Natomiast dzięki nowelizacji, która weszła w życie 29 czerwca 2013 r., będącej konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane w razie korzystania z pozostałych urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich: macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Obecnie zatem, jeśli pracownik nie przepracuje co najmniej 6 miesięcy z powodu przebywania na którymś z tych urlopów – i tak nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za dany rok.

Przykład: Pracownica była zatrudniona na czas określony do 31 października 2013 r. urodziła dziecko 10 maja 2013 r. i od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a potem na dodatkowym urlopie macierzyńskim. Mimo, że nie przepracowała co najmniej 6 miesięcy w 2013 roku nabyła prawo do trzynastki – niespełnienie warunku minimalnego okresu pracy nastąpiło z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, a po nim – z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33838 )
Array ( [docId] => 33838 )