Brak zakazu konkurencji a dodatkowe prace zarobkowe

Autor: Marek Rotkiewicz
Data: 31-03-2014 r.

Prowadzenie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowić może naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy i uzasadniać wypowiedzenie, a w niektórych skrajnych przypadkach wręcz zwolnienie dyscyplinarne.

Brak umowy o zakazie konkurencji nie oznacza, że pracodawca musi tolerować ewidentnie sprzeczne z jego interesami dodatkowe prace zarobkowe pracownika.

Jednym z obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy (art. 100 §2 pkt 4 Kodeksu pracy). Oferowanie podobnych usług do pracodawcy, na terenie działania pracodawcy stanowi niewątpliwie działalność konkurencyjną wobec niego. Prowadzenie przez pracownika działalności gospodarczej o tym samym profilu co pracodawca, sprzedaż tych samych usług, na tym samym rynku godzi w dobro pracodawcy, wprost prowadzi do naruszenia jego interesów, przy ograniczonym i coraz „trudniejszym” kręgu potencjalnych odbiorców.

Podejmowanie działalności konkurencyjnej lub też świadczenie na jakiejkolwiek podstawie pracy dla konkurenta pracodawcy może uzasadniać wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W szczególnych przypadkach – gdy np. pracownik pozyskiwać będzie zastrzeżone informacje dotyczące pracodawcy by prowadzić własną działalność (przykładowo informacje o zapotrzebowaniu klientów na dane towary lub usługi) – uzasadniać może również zwolnienie dyscyplinarne.

Pracodawca może także – nie chcąc jeszcze rozstawać się z pracownikiem – domagać się zaprzestania prowadzenia przez zatrudnionego działalności gospodarczej w zakresie pokrywających się z działalnością jego firmy, w szczególności na „wspólnym” obszarze.

Marek Rotkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34528 )
Array ( [docId] => 34528 )


Array ( [docId] => 34528 )