Opis stanowiska pracy może zastąpić zakresy obowiązków pracowników

Autor: Aneta Kopera
Data: 18-07-2014 r.

Można wręczać wszystkim pracownikom zakresy czynności. Ale czasem wygodniej jest stworzyć opis stanowiska pracy i zapoznawać z nim pracowników. Nawet jeśli pracodawca nie rezygnuje z zakresów obowiązków pracowników, opisy stanowisk pracy mogą bardzo mu się przydać.

Opis stanowiska pracy nie jest dokumentem obowiązkowym. Niemniej jednak często okazuje się bardzo przydatny. Może bowiem pomóc w przeprowadzaniu procesów:

  • rekrutacyjnych czy też
  • wartościowania stanowisk pracy.

Opis może być pomocny dla wyznaczania pracownikowi zadań i następnie rozliczania go z ich realizacji. Eliminuje też wszelkie wątpliwości co do tego, kto jest czyim przełożonym. Opis stanowiska pracy nie jest wspomniany w żadnych przepisach. A zatem o jego treści decyduje wyłącznie pracodawca, biorąc pod uwagę specyfikę zakładu oraz poszczególnych stanowisk.

Opis stanowiska – jeżeli zawiera zadania i obowiązki precyzujące rodzaj pracy wskazany w umowie o pracę – może zastępować indywidualne zakresy czynności. Oczywiście zakresy czynności również nie są obowiązkowe, można więc nie mieć ani zakresów, ani opisów stanowisk (choć zazwyczaj bardziej opłaca się mieć przynajmniej jeden z tych dokumentów).

Oba te dokumenty mogą też funkcjonować w firmie niezależnie od siebie. Wówczas opis stanowiska pracy zawiera ogólne informacje np. dotyczące umiejscowienia stanowiska w strukturze zakładu, uprawnienia decyzyjne, wymagania na tym stanowisku, a także cele istnienia stanowiska i ogólne zadania, natomiast szczegółowy wykaz zadań i obowiązków pracownika jest podany w zakresie czynności.

Aneta Kopera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35381 )
Array ( [docId] => 35381 )