Zleceniobiorca musi informować o wykonywaniu zlecenia

Autor: Marek Rotkiewicz
Data: 28-04-2016 r.

Choć zleceniobiorca zasadniczo ma znacznie więcej niezależności niż pracownik (co jest prawidłowe, a nawet warto do tego dążyć), to jednak nie może być całkiem „niezależny” w realizacji swoich zadań wynikających z umowy zlecenia.

Podstawowym obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie czynności określonych jako przedmiot umowy zlecenia. To jednak nie wszystko. Zleceniobiorca powinien też udzielać dającemu zlecenie informacji o przebiegu wykonywania zleconych czynności. Zleceniodawca powinien bowiem wiedzieć o przebiegu realizacji zlecenia, aby móc ewentualnie wydać wskazówki co do sposobu wykonywania czynności lub podejmować inne ważne decyzje związane z realizacją zlecenia.

W ramach swoich obowiązków zleceniobiorca powinien zwłaszcza informować zleceniodawcę o braku możliwości wykonania zleconych czynności, np. z powodu niezdolności do pracy wynikającej z choroby. Taką informację można przekazać ustnie, ale ze względów dowodowych warto sporządzić ją na piśmie.

Zleceniobiorca musi też wydać zleceniodawcy wszystkie rzeczy, dokumenty, itp., które w procesie wykonywania zleconych czynności od niego uzyskał – bez względu na to, czy zleceniobiorca uzyskiwał je w imieniu zleceniodawcy, czy też w imieniu własnym, ale na rachunek zleceniodawcy.

Więcej na ten temat można przeczytać w kwietniowym numerze „Doradcy Kadrowego”.

Marek Rotkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 38982 )
Array ( [docId] => 38982 )


Array ( [docId] => 38982 )