Niepełny miesiąc pracy a prawo do urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku

Data: 11-06-2013 r.

Pracownik w pierwszym roku kalendarzowym pracy, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Często się zdarza, że pozostaje mu niepełny miesiąc pracy. Za taki odcinek pracownik wcale nie nabywa urlopu w pierwszym roku pracy.

Urlop w pierwszym roku pracy przysługuje za pełne miesiące. Jeśli zaś pracownikowi pozostaje niepełny miesiąc pracy, pracownik wcale nie nabywa za niego prawa do urlopu wypoczynkowego.

Przykład 1:

Jeśli pracownik zostanie zatrudniony 4 stycznia, prawo do pierwszego urlopu nabędzie 3 lutego, 3 marca, 3 kwietnia itd. aż do 3 grudnia. Pracownik nie nabędzie wcale urlopu za czas pomiędzy 4 a 31 grudnia ponieważ jest to niepełny miesiąc pracy (natomiast 1 stycznia nabędzie cały wymiar urlopu za kolejny rok, jeżeli będzie zatrudniony).

Przykład 2:

Pracownik jest zatrudniony po raz pierwszy w życiu na czas określony od 1 do 25 stycznia. Nie nabędzie więc wcale urlopu w pierwszym roku pracy u tego pracodawcy. Podobnie byłoby, gdyby był po raz pierwszy zatrudniony np. na czas nieokreślony, ale dopiero od 3 grudnia – wówczas za grudzień nie otrzyma wcale urlopu, a dopiero od 1 stycznia ma prawo do 20 dni urlopu już za kolejny rok kalendarzowy.

Przykład 3:

Pracownik został zatrudniony po raz pierwszy 1 stycznia i pracuje do końca roku. Prawo do kolejnych odcinków po 1,66 dnia urlopu nabywa zawsze w ostatnim dniu miesiąca. Prawo do 1/66 dnia urlopu za okres 1 grudnia – 31 grudnia nabędzie dopiero 31 grudnia. Nawet jeśli weźmie w tym dniu urlop, nie będzie więc w stanie w całości go wykorzystać (zostanie mu bowiem co najmniej 0,66 dnia urlopu). Jeśli więc kontynuuje zatrudnienie, będzie mógł wykorzystać pozostały urlop w kolejnym roku jako urlop zaległy. Jeśli zaś strony z dniem 31 grudnia kończą współpracę, trzeba będzie zapłacić ekwiwalent za niewykorzystaną a przysługującą część urlopu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27019 )
Array ( [docId] => 27019 )