Pracodawca musi zgodzić się na przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Data: 27-05-2013 r.

Pracownik powinien wypoczywać w terminie zapisanym w planie urlopów lub uzgodnionym z pracodawcą (np. wskazanym we wniosku urlopowym). Są jednak przypadki, możliwe jest przesunięcie urlopu z inicjatywy stron, albo automatycznie, z mocy samego prawa.

Pracownik może poprosić o przesunięcie urlopu, wskazując odpowiednio ważną przyczynę (np. chorobę małżonka uniemożliwiającą wspólny wyjazd). Pracodawca może jednak nie zgodzić się na przesunięcie.

Pracodawca może też sam przesunąć urlop pracownika, jeśli:

  • Wystąpi szczególna potrzeba, nieznana w chwili planowania urlopu (np. choroba zastępcy) i zarazem
  • nieobecność tego konkretnego pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy (pracownik jest niezastąpiony.

O jednostronnym przesunięciu urlopu decyduje samodzielnie pracodawca, powinien jednak poinformować pracownika o powodach takiej decyzji. Choć kodeks pracy tego nie przewiduje – uznaje się, że pracodawca zwraca pracownikowi koszty, poniesione w związku z przesunięciem urlopu (na takich zasadach, jak przy odwołaniu z urlopu – patrz: poniżej).

Każda usprawiedliwiona nieobecność pracownika automatycznie przesuwa urlop na później. Artykuł 165 wymienia przykładowe nieobecności uniemożliwiające wykorzystanie urlopu w planowanym terminie, np. zwolnienie chorobowe czy urlop macierzyński. Jednak inne usprawiedliwione nieobecności przewidziane przepisami (płatne lub bezpłatne) również przesuną urlop. Przykładem może być wezwanie pracownika do sądu czy zwolnienie lekarskie na chore dziecko. Na termin urlopu nie wpłyną natomiast sytuacje nieprzewidziane przepisami, np. choroba ciotki pracownika (chyba, że pracodawca pozwoli przesunąć urlop). Więcej na ten temat.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27005 )
Array ( [docId] => 27005 )