Pracownika na urlopie wychowawczym wyjątkowo można zwolnić

Data: 28-11-2013 r.

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym jest co do zasady chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jednak pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, może wyjątkowo zwolnić takiego pracownika na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych. Nieco inne zasady dotyczą zwolnień w trybie indywidualnym i w trybie grupowym na podstawie wspomnianej ustawy.

Zgodnie z art. 186[1] § 1 kp pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Nie może również wypowiedzieć warunków pracy i płacy (art. 42 § 1 kp). Rozwiązanie przez pracodawcę umowy we wskazanym okresie jest dopuszczalne tylko w razie:

 
  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także

  • w przypadku grupowych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli urlop wychowawczy trwa co najmniej 3 miesiące, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, oraz

  • w razie indywidualnych zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli urlop wychowawczy trwa co najmniej 3 miesiące, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników – i tylko pod warunkiem że przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód wypowiedzenia stosunku pracy lub jego rozwiązania z mocy porozumienia stron (art. 10 w związku z art. 1, art. 5 oraz art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych).

Ochrona szczególna nie obejmuje również sytuacji, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (dyscyplinarnie), a więc na podstawie art. 52 kp pkt 1 w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W przypadku pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym takim ciężkim naruszeniem może być na przykład:

  • niepowiadomienie pracodawcy o zaprzestaniu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem czy

  • niezachowanie tajemnicy o informacjach istotnych dla pracodawcy.

Wynika to z faktu, że chociaż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, to nadal ciążą na nim inne obowiązki pracownicze.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym nie korzysta z takiej ochrony jak ochrona pracownicy w ciąży lub pracownika w okresie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. W przypadku rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym nie jest wymagana zgoda zakładowej organizacji związkowej, określona w art. 177 § 4 kp, a tylko jej opinia – na zasadach ogólnych, określonych w art. 52 § 3 kp.

Uwaga: podczas urlopu wychowawczego umowę o pracę można rozwiązać:

  • za porozumieniem stron albo

  • za wypowiedzeniem przez pracownika.

dr Barbara Godlewska-Bujok


Zobacz także:


Więcej na temat urlopów wychowawczych po zmianach z października 2013 r. można przeczytać w listopadowym numerze miesięcznika Prawo pracy Personel od A do Z.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33315 )
Array ( [docId] => 33315 )