Urlop pracownika niepełnoetatowego pomniejsza się proporcjonalnie

Data: 17-06-2013 r.

Wymiar urlopu wypoczynkowego (zarówno wyrażony w dniach, jak i obliczona na jego podstawie pula godzinowa urlopu) zależy od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony (wymiaru etatu). W związku z tym urlop pracownika niepełnoetatowego będzie odpowiednio zmniejszony (podobnie jak pula godzin urlopu) – proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Udzielanie urlopu w każdym przypadku (także urlopu pracownika niepełnoetatowego) podlega tej samej zasadzie – urlopu udziela się, zdejmując z puli urlopu tyle godzin, ile pracownik przepracowałby w dniu, w którym korzysta z urlopu, gdyby wówczas pracował.

 

Obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na niepełny etat, należy pomnożyć wymiar urlopu przysługujący ze względu na okres zatrudnienia przez ułamek etatu, a otrzymany wynik należy zaokrąglić w górę do pełnego dnia.

Przykład:

Pracownik zatrudniony jest na 1/4 etatu. Ma ponad 10-letni staż urlopowy. Jego wymiar urlopu wylicza się następująco:

  • 1/4 × 26 dni = 6,5, w zaokrągleniu 7 dni urlopu,

  • 7 dni urlopu × 8 godzin = 56 godzin urlopu.

Liczba godzin urlopu pracownika niepełnoetatowego, czyli tzw. pula urlopowa, zależy od stażu pracy i wymiaru etatu, natomiast jest niezależna od systemu i rozkładu czasu pracownika. System i rozkład mają natomiast wpływ na liczbę dni wolnych z tytułu urlopu.

Przykład:

Każdy pracownik zatrudniony na 1/2 etatu ze stażem pracy niższym niż 10 lat ma prawo do 10 dni urlopu (1/2 × 20 dni = 10 dni). Po przeliczeniu na godziny daje to pulę urlopową wynoszącą 80 godzin (10 dni × 8 godzin). A to, ile faktycznie dni urlopu otrzyma pracownik, zależy już od jego systemu i rozkładu czasu pracy. A zatem:

  • jeśli pracuje codziennie po 4 godziny 5 razy w tygodniu, każdy dzień urlopu pomniejsza mu pulę urlopową o 4 godziny,

  • jeśli zaś wykonuje pracę w poniedziałki i we wtorki po 8 godzin, a w środę po 4 godziny (czwartek i piątek są wolne), to urlop w każdy wtorek pomniejsza pulę urlopową o 8 godzin, a urlop w każdą środę pomniejsza pulę o 4 godziny.

W drugim przypadku pracownik będzie miał mniejszą liczbę faktycznych dni urlopu. Jednak nie ma on gorszej sytuacji, ponieważ ma wolne czwartki i piątki, a zatem obaj pracownicy, gdyby wzięli urlop na cały tydzień, mieliby odjęte po 20 godzin z puli urlopowej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27028 )
Array ( [docId] => 27028 )